EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

PAKİSTAN İZLENİMLERİM

İHH’NIN YETİM ÇALIŞMALARI

\r\n

“Kim ümmetimin yetimlerine sahip çıkarsa,

\r\n

Âhirette iki parmağının yanında olduğu gibi,

\r\n

Ben de onlarla yan yana olacağım”

\r\n

Hadis-i Şerif

\r\n

Arkadaşlarıma İHH İnsani Yardım Vakfı’nın çalışmaları kapsamında Pakistan’a gideceğimi söylediğimde biraz heyecanla karşılamışlardı. Büyük Türkiye idealini içselleştirilmiş, ittihad-ı islam'a adanmış bir aktivist olarak beni yakinen tanıyan dostlarımın, benim adıma duydukları sevinçlerini gözlerinden okuyabiliyordum.

\r\n

Ev halkıyla helalleşip evimden ayrılırken hanım ve çocuklar; benim turistik bir geziye değil, Hakkın rızasını kazanabilmek niyetiyle hayırlı bir hizmet için bu yolculuğa çıktığımı, bu yolculuğun şahsımı daha da bilinçlendireceği ve hayır hizmetlerindeki motivasyonumu arttıracağını, vakfın da hizmetlerinin daha da geliştirilip hizmetlerin bereketlenmesine vesile olacağının bilinci içindeydiler.

\r\n

Yaklaşık beş buçuk saatlik uçuştan sonra baharatlar ülkesine indik. İlk izlenimim, bizim 40 yıl öncemiz bir ülke. İHH’nın Pakistan’daki partner kuruluşu Hubeyb Vakfı (Khubaib Foundation). 1999 yılında kurulan vakfın Genel Başkanı Nedim Ahmed Han Beyefendi tam bir çağdaş sahabi. 5 dil bilen, 5 daldda yüksek lisans yapmış saygın bir avukat. Aynı zamanda İslamabad belediye sendikasının başkanı ve baro yönetim kurulu üyesi. Ama tam zamanını yetimlere adamış tepeden tırnağa mütevazi bir samimiyet abidesi.

\r\n

Vakfın kuruluş amaçlarını şöyle sıraladı Nedim Ahmed Han Bey; “yetimler, mahkumlar, kocası ölmüş kadınlar ve yetimler için çalışıyoruz. Ortaya çıkan tüm felaketler veya kötü olaylarda mağdur olanlar için, özgürlükler için, insanlığa hizmet etmek için çalışıyoruz”

\r\n

Pakistan’da yaklaşık olarak 900 yetime sahip çıkmışlar. 5 tane yetimhane kurmuşlar. Her birini kampüs gibi dizayn etmiş, kolejleri açmışlar. Bursa İHH, Konya İHH mükemmel okullar ve binalar yaptırmış. TİKA kolejlerin fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar laboratuvarlarını yaptırmış. Pakistan şartlarında devletin en iyi yetimhanesi, İHH’nın yetimhanelerinin dörtte biri düzeyinde bile değil. İHH’nın sadece yetimlere ve çok çok fakir az sayıdaki çocuklara yönelik yaptırılan yetimhane bünyesindeki kolejleri, eğitim-öğretim bakımından Pakistan’ın en nitelikli eğitimi ve en özellikli eğitim yuvaları. Öğretmen ve idarecilerin her biri, para kazanmak için değil, birer baba anne gibi çocuklarla ilgileniyorlar.

\r\n

Çocukların akademik eğitimleri, eğitim ortamları olağanüstü güzel ve optimum. İngilizceyi zaten anasınıfından itibaren öğreniyorlar ve 1. Sınıfa giden çocuk sizi İngilizce anlayabiliyor. Eğitim müfredatları, eğitim metot ve teknikleri bağlamında bilimsel. Çocukların tamamı Taek-Won-Do çalışıyor. Fiziki gelişimlerine ayrı bir ihtimam gösteriliyor. Öğleden sonra tüm öğrenciler uzman 3. Ve 4. Dan hocalar tarafından yaş gruplarına uygun spor yapıyorlar. Psikolojik ve ruhi gelişimleri ise, uzman psikologlar ve âlimler tarafından belirli bir program çerçevesinde yürütülüyor. Çocukların çoğu aynı zamanda hafızlık yapıyor. Pakistan halkı aşırı zeki. Nobel ödüllü fizikçileri, dünyaca ünlü tıpçıları, bilgisayarcıları yetiştiren bir ülke Pakistan. Ayrıca atom bombasına ve nükleer güce sahip tek islam ülkesi. Çocuklar zeki olmanın ötesinde o kadar mütevazi, o kadar mutlu, o kadar sevimliler ki; tarifi imkansız.

\r\n

Bizi devlet büyükleri gelmiş gibi yolun iki yanına dizilip bandolarla ve üzerimize gül savurarak karşılamalarının altında yatan Türkiye sevgisinin, orada birkaç gün kaldıktan sonra aslında bir Türkiye tutkusu olduğunu farketmeme sebep olacak olaylara şahid oldum. Çocuklar Türkiye’ye gelip okumak için can atıyorlar, öğretmenler mesleki gelişimlerini arttırmak için Türkiye’ye gelmek istiyorlar. 2005’teki büyük depremde de, sel felaketlerinde de çeşitli Avrupa ülkeleri gelip birkaç incelemelerde bulunduktan sonra vaatlerinin hiç ama hiç birini tutmamışlar. Türkiye’den ise, bizim halkımız ciddi yardımlar göndermişti. Hatta çocuklarımız harçlıklarını getirip birleştirdiler de Pakistan’a göndermiştik. Pakistan’ın her kilometresinde Türkiye’nin yardımı, emeği var. Evi yıkılanlara ev yapmışız, fakire fukarayı geçimini temin edecek projelerle gelir sağlamışız, yetimlerine sahip çıkmışız ve iyi entellektüel vatandaşlar olarak yetiştiriyoruz. Tıpkı onların bize varlarını yoklarını Kurtuluş Savaşı zamanında gönderdikleri gibi. Hatta vereceği hiçbir şeyi olmayan Annenin çocuğunu satarak parasını bize gönderdiğini öğrenince boğazıma bişey düğümlenivermişti orada.

\r\n

İHH, yaptırdığı yetimhanelerin her birine; mükemmel kolejler, yurtlar, yemekhane, mescid, spor salonunu gayet güzel projelerle eklemiş. Buraya kadar normal diyeceksiniz ama; Hayber Pahtunhva eyaletindeki Haripur kenti yakınlarındaki Mehmet Akif Ersoy Koleji’nin açılışını yaptığımızda, kompleksin arkasında tarım arazilerinde vakıfça üretilen 19 çeşit ürünün yetimhanelerin ihtiyacını karşıladığını ve fazlasını ise satarak gelir temin ettiklerini, yine kompleksin diğer yanındaki ahırda süt ineklerinden ve keçilerinden elde edilen sütün tüm öğrencilere sabah muhakkak içirildiğini ve fazlasını satarak gelir temin ettiklerini, kompleksin diğer yanındaki terzihanede tüm yetimhanelerdeki çocukların elbise, okul kıyafetleri, eşofmanlarının tamamının dikildiği, açılan su kuyusundan içme suyunun paketlenerek hem ihtiyacın giderildiği hem satıldığı, kompleksin diğer yanında da atların, tavus kuşlarının, tavşanların ve çeşitli evcil hayvanların yetiştirilerek çocuklar tarafından bakıldığını hatta çocukların ata binmeyi öğrendiklerini birebir görüp şahit olunca gerçekten şaşırdım.

\r\n

İHH, hem ümmetin yetimlerine sahip çıkıyor, onlara en güzel imkanları sunup acılarını hissettirmemek için üstün gayret gösterirken diğer yandan Türkiye hayranı, zeki, entelektüel, donanımlı fertler yetiştirerek ümmetin birliğine dirliğine muhteşem bir hizmeti ifa ediyor.

\r\n

Pakistan devleti yetim toplama yetkisini sadece Hubeyb Vakfı (Pakistan İHH’sı)na vermiş. Çeşitli Avrupa ve Amerikalı vakıflar zamanında yetimleri götürmüşler, bi daha dönüş yok, haber yok. Misyonerlerin elinde hıristiyanlaştırıldılar mı, organ mafyasına malzeme mi edildiler, terör örgütlerine peşkeş mi çekildiler, fuhuş mafyasına kurban mı edildiler belli değil. Pakistan devleti iyi bir karar almış, yetimleri sadece İHH bakıp yetiştirebiliyor.

\r\n

Vakfın bünyesinde 411 kişi çalışıyor. Hepsi gönüllü adanmış fedakar kahramanlar. Allah onlardan razı olsun. Ümmetin bir ferdi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için gayret eden bir kuruluşa destek olmak da dua etmek de boynumuzun borcu. Yetimlerden birine hami olabilirsiniz. Ayda 90 TL ye evimizi bereketlendirebilme, Allah Rasulü (sav)’in hadis-i şerifte belirttiği müjdeye nail olabilme niyetiyle buyurun linki inceleyip gerekeni yapalım. http://yetim.ihh.org.tr/

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com İHA abonesidir.
www.ajansmanisa.com
info@ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Ajans Manisa