EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Ebeveynlere davranış bozukluğu semineri

Uzman Psikolog, Aile Danışmanı Özge Yıldız, Küçükçekmeceli ebeveynlere çocuklarda davranış bozuklukları hakkında önemli bilgiler verdi. Yıldız, velileri çocuklarını görmezden gelmeleri konusunda uyardı.

Eklenme:16.11.2018 / 11:24          Güncelleme:16.11.2018 / 11:24
Küçükçekmece Belediyesinin Kocatepe İlkokulunda gerçekleştirdiği seminerde anne ve babalara seslenen Uzman Psikolog, Aile Danışmanı Özge Yıldız, çocuklarda “davranış bozukluğu nedir, nasıl anlaşılır ve tedavi yöntemleri nelerdir” konularını ele aldı.

“Anne ve babalara çok iş düşüyor”
Davranış bozukluğunun genetik olduğunu kaydeden Özge Yıldız, davranış bozukluğu olan bir çocuğun anne ve babasına bakmak gerektiğini söyledi. Yıldız, “Anne ve babalara çok iş düşüyor. Çocuğum neden böyle davranıyor demek yerine anne ve babalar önce kendilerine bakmalılar. Ben nasıl davranıyorum demeliler. Ben çocukken nasıldım demeliler. Çocukların hafızaları bomboş. Çocuklar en çok aileden edinirler davranışlarını” diye konuştu.

“Çocuğun davranışlarını iyi takip edin”
Her hareketi davranış bozukluğu olarak adlandırmamak gerektiğini de belirten Yıldız, “Çocuk kendisine, çevresine zarar veriyor; toplum kurallarına uymuyorsa o zaman bir bozukluk var diyebiliriz. Çocuğun davranışlarını çok iyi takip etmek gerekiyor. Çocuk huzursuzluk çıkarıyor mu? Saldırganlık yapıyor mu? İdrarını kaçırıyor mu? Dışkısını bilerek orta yere yapıyor mu? Bunlar en sık rastlanan davranış bozuklukları” dedi.

“Çözüm görmezden gelmek”
Çocuklarda davranış bozukluğunu çözmenin en etkili yolunun çocuğun yaptığı hareketi görmezden gelmek olduğunu kaydeden Özge Yıldız, “Şiddet kesinlikle uygulamamamız lazım. Şiddet işin içine girerse çocukla aramızdaki iletişimi, saygıyı kaybederiz. Tepkisiz kalıp çocuk o hareketi yaptıktan sonra sakince çocukla konuşarak yanlış olduğunu anlatırsak eğer; o zaman çocuk yaptığı davranıştan vazgeçebilir” diyerek velileri uyardı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber