EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ANZAKLARLA TÜRKLER 98 YILDIR DOST

Konak Belediyesi, Konak Kaymakamlığı ile Ankara Trakyalılar Derneği İşbirliği’nde Dr

Eklenme:02.10.2013 / 18:22          Güncelleme:02.10.2013 / 18:22
Konak Belediyesi, Konak Kaymakamlığı ile Ankara Trakyalılar Derneği İşbirliği’nde Dr.Selahattin Akçiçek Eşrafpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Avustralya-Türkiye Kıtalararası Savaşla Başlayan Dostluk ve Kültür’ panelinde tarihimizin en büyük kahramanlık destanlarının yazıldığı ‘Gelibolu 1915 Çanakkale Savaşları’ ele alındı.
Ankara Trakyalılar Derneği Genel Başkanı Ferhat Akgül’ün konuşmasıyla başlayan panelde 260 gün süren Çanakkale Savaşları’nın bizim ve dünya tarihindeki önemine ve karşı cephede savaşan Avustralya ile savaş sonrasında kurulan dostluğa değinildi.
Oturum Başkanlığını Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Umur Sönmezdağ’ın yaptığı panele Ankara Avustralya Büyükelçiliği Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Matt Mckeon, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fevzi Çakmak katıldı.
1. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri olarak bilinen Çanakkale Savaşı’nın evrensel etkilerinin çok fazla olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Fevzi Çakmak, Çanakkale Savaşları hakkında vatandaş olarak çok fazla bilgi sahibi olmadığımızı söyledi. Çakmak, savaşın Atatürk’ün askeri dehası sayesinde kazanıldığını söyledi.
Ankara Avustralya Büyükelçiliği Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Matt Mckeon her yıl 25 Nisan’da Çanakkale Savaşı’nda ölen Anzak askerlerini andıklarını belirterek, “Bu yıl 98. kez Çanakkale’de ölen atalarımızı andık. 5 bin genç Avustralya ve Yeni Zellanda’dan Gelibolu’ya geldi. 98 yıl önce yaşanan savaşta Avustralya, 8 bin 700’ü ölü olmak üzere toplam 28 bin kişi zaiyat verirken Türkiye, 87 bini ölü olmak üzere 250 bin kişi zaiyat verdi. Savaşta yaşananların dünyanın öbür ucunda hala derin izleri var. Her iki ülkeden de pek çok aile acılar yaşadı, yalnız ve mahrum kaldı. Bu kıyımın yanında nezaket ve insanlık da vardı. Eski düşmanlar olarak şimdi sıkı dostlarız. Avustralyalılar buraya hatırlamak, öğrenmek ve dostları tarafından karşılanmak için geliyor” diye konuştu.
Mckeon, Gelibolu Savaşı’nın Avustralya tarihinde büyüyerek devam eden saygın bir yere sahip olduğunu ve bu efsanenin özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün katkı ve başarılarıyla büyüdüğüne dikkat çekerek salonu dolduran lise öğrencilerine şöyle seslendi:
“2015 yılında iki ülkenin ne duruma geldiğini ve nereye yol aldığını görmek için Avustralya’da Türkiye yılı, Türkiye’de de Avustralya yılı kutlanacak. 2015 yılının önemli bir parçası siz gençler olacaksınız. Sizleri Çanakkale Savaşları ile ilgili her şeyi öğrenmeye ve bizden öncekilerin bize öğrettiği derslere layık olmaya davet ediyorum.”
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber