EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ANNE SÜTÜ ALAN ÇOCUKLAR DAHA ZEKİ OLUYOR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof

Eklenme:02.10.2013 / 18:33          Güncelleme:02.10.2013 / 18:33
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Tekin, yapılan araştırmaların, en az ilk 3 ay sadece anne sütü alan çocukların IQ skorlarının diğer çocuklardan daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Neslihan Tekin, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, anne sütünün yeni doğan bebekler için önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Tekin, süt emzirmenin anne ve bebeği için çok sayıda yarar sağladığını belirtti. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede yapılan çok sayıda araştırmanın,anne sütüyle beslenmenin önemine işaret ettiğini anlatan Prof. Dr. Neslihan Tekin, açıklamasının bir bölümünde en az 6 ay süreyle anne sütü alan bebeklerin mama ile beslenenlerle karşılaştırıldığında daha az sıklıkta ani bebek ölümü sendromu mağduru oldukları belirtti. Prof. Dr. Tekin, Kanada McGill Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın da en az ilk 3 ay sadece anne sütü alan çocukların 6 yaşına geldiklerinde IQ skorlarının diğer çocuklardan daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.
Açıklamasına emzirmenin psikolojik yararları olduğunu belirten Prof. Dr. Neslihan Tekin “Doğumdan itibaren bebeğin emzirilmesi anne ve bebek arasındaki sevgi bağını geliştirir, annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür. Emzirme bebeğin ruhsal açıdan sağlıklı gelişime katkıda bulunur. Bebek daha az ağlar” diye kaydetti.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber