EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KIRIKKALE'DE CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Kırıkkale'nin Delice ilçesinde 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevliler Haftası etkinlikleri kapsamında Cami, Aile ve Kadın konulu konferans düzenlendi

Eklenme:02.10.2013 / 19:06          Güncelleme:02.10.2013 / 19:06
Kırıkkale'nin Delice ilçesinde 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevliler Haftası etkinlikleri kapsamında Cami, Aile ve Kadın konulu konferans düzenlendi.
İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen konferansa, il Müftüsü Bekir Gerek konuşmacı olarak katıldı. Konferansa ayrıca Delice İlçe Kaymakamı Mehmet Parlak, Belediye Başkanı İhsan Biçici, ilçe Müftüsü Mustafa Köse, din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Kur’an kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan ilçe Müftüsü Köse, "Camilerimiz çok önemli hizmetleri yerine getiren mekanlardır. Camiler dinin merkezi konumundaki mekanlardır. Bu mekanların süsleri de din hizmeti veren İmam Hatip ve Müezzin kayyımlardır" dedi.
Programda konuşan ilçe Kaymakamı Mehmet Parlak, camilerde ibadet yapmanın yanı sıra insanların sosyal olarak ibadet vesilesiyle bir araya geldiklerini ve bu beraberliğin de daha köklü kaynaşmalara vesile olduğunu söyledi.
Din görevlilerinin günün her saati görevlerinin devam ettiğini kaydeden ilçe Kaymakamı Parlak, doğumla başlayan ve ölene kadar hayatın her safhasında din görevlisinin yerinin önemli olduğuna dikkat çekti.
Konferansta cami ve ibadetin önemine değinen il Müftüsü Gerek, camilerde Müslümanların gönül gönüle kaynaştıkları, acı ve sevinçleri paylaştıkları kutsal mekanlar olduğunu ifade etti.
Gerek, "Bilindiği üzere İslam dininde ibadet yerlerine mescit ve cami denmektedir. Mescit Allah’a secde edilen yer demektir. Cami ise kelime olarak toplayan, birleştiren, bir araya getiren anlamlarına gelmektedir. Bir mabet olarak cami, Müslümanların kendi aralarında yanyana saf durdukları, gönül gönüle kaynaştıkları, acı ve sevinçleri paylaştıkları, Cenab-ı Allah’ın manevi huzurunda dua ve ibadetlerini, samimi yakarışlarını birleştirerek eda ettikleri kutsal mekanlardır. Din görevlisi ise büyük bir fedakarlıkla insanımızın sosyal ve kültürel hizmetinde de bulunan kişidir. Cami cemaati olsun olmasın insanımızın doğumundan ölümüne kadar, hatta vefatından sonra da yanında vardır. İsminin konmasında, sünnetinde, askere uğurlanmasında, nikahında, hastalığında, ziyaretinde, bayramında, taziyesinde, vefatından sonra verilen yemeğinde, duasında, mevlidinde, sevincinde hep din görevlisi vardır. Kırgınlıklarının giderilmesinde, küslerin barıştırılmasında, milli birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin pekiştirilmesinin öncülüğünde hep din görevlileri bulunmaktadır" şeklinde konuştu.
Konferans sonunda davetlilere cami adabı konularının anlatıldığı çeşitli el broşürleri dağıtıldı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber