EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

UAÜ'DE AB SÜRECİ DEĞERLENDİRİLDİ

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), Avrupa Birliği (AB) sürecini konu alan bir söyleşi düzenledi

Eklenme:02.10.2013 / 19:19          Güncelleme:02.10.2013 / 19:19
Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), Avrupa Birliği (AB) sürecini konu alan bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye katılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk sürecin son durumunu değerlendirdi. Yeni Demokratikleşme Paketi hakkında da konuşan Lagendijk, paketin Brüksel’de olumlu karşılandığına dikkat çekti.
Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Joost Lagendijk, reformlar ve müzakereler hakkında da bilgiler verdi.AB’nin Türkiye için 35 başlıktan sadece 18’ini müzakereye açtığına değinen Lagendijk, 3-4 başlığın daha açılmış olması durumunda ilişkilerin daha iyi olacağını söyledi. Kıbrıs gibi bazı konularda sorun yaşandığına değinen Lagendijk, AB’nin Türkiye’nin üyeliğiyle daha büyük siyasi ve coğrafi öneme sahip olacağını vurguladı.
Avrupa'da devam eden kriz hakkında da konuşan Lagendijk, “AB’de devam eden ekonomik krize bakınca AB’de Türkiye’nin büyük bir rol oynayacağını düşünmek yanlış olmazdı” dedi. Demokratikleşme Paketi hakkında da konuşan Lagendijk, paketin Brüksel’de olumlu karşılandığını ifade ederek, “Pakette Kürt sorunu ve başörtüsü konusunda büyük adımlar atıldı. Eğitim alanında da olumlu gelişmelerin olduğunu gördük” diye konuştu.
AB ile Türkiye arasındaki vize sorununa da değinen Lagendijk, Türkiye’ye çifte standart uygulandığını belirterek şunları kaydetti:
“En çok dile getirilen huzursuzluk Türkiye arasında vize konusu. AB’de bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde, yeni bir ülkeye gitmek istediğimiz bu küçük düşürücü adımlardan geçmeniz gerekiyor. Müzakere sürecinde olan bir ülke için nasıl böyle bir şey yapılıyor bunu insanlar soruyor. Diğer ülkelere uygulanmazken Türkiye’ye uygulanması çifte standarttır.”
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber