EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART

Emzirme Haftası dolayısıyla emzirme ve anne sütünün önemi hakkında açıklamalarda bulunan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Yrd

Eklenme:02.10.2013 / 20:47          Güncelleme:02.10.2013 / 20:47
Emzirme Haftası dolayısıyla emzirme ve anne sütünün önemi hakkında açıklamalarda bulunan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Yrd.Doç.Dr. Yaşar Durmaz, “Yeni doğan bir bebeği ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek yeterli. Başka hiçbir şeye, suya dahi gerek yok” dedi.
Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘Emzirme Haftası’nı, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi düzenlenen etkinliklerle anne sütünün önemini anlatıyor.
“ÇOCUK İÇİN GEREKLİ OLAN TÜM VİTAMİNLER ANNE SÜTÜNDE”
Emzirme ve anne sütünün önemine değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Yrd.Doç.Dr. Yaşar Durmaz, “Çocuk için ihtiyaç olan proteinler, minerallerin, vitaminlerin hepsini anne sütü karşılamakta. Bazı yanlış inanışlar var, işte suya ihtiyacı vardır mutlaka ek gıda verilmesi gereklidir diye. Kesinlikle yanlış. Anne eğer kendine psikolojik olarak güvenip de sütüm yeten düşüncesine sahipse o çocuğa mutlaka kendi sütü yetecektir. Öncelikle buna annenin inanması gerekli. Çünkü her annenin sütü olacaktır yeter ki bunu içten gelerek isteyerek emzirmeye çalışsın çocuğunu. Yine aynı şekilde 2 yıl boyunca anne sütüne devam etmesini istiyoruz. Ek gıdalara 6 aydın sonra geçilse bile yine anne sütüne çocuğun ihtiyacı var” dedi.
“ANNE SÜTÜ HEM PRATİK HEM EKONOMİK”
Yrd.Doç.Dr. Yaşar Durmaz anne sütünün çok pratik ve her yerde kolaylıkla bebeklere verilebildiğine dikkat çekerek, “Anne sütü bildiği gibi çok pratik, ön hazırlığa gerek yok rahatlıkla her istenilen şekilde her yerde emzirilebilir. Aileye de katkısı olacak ekonomik olarak aileyi rahatlatacak. Annenin psikolojisini düzeltecek. Ev ortamında bir huzur sağlayacak. Bebekle anne arası psikolojik bağı güçlendirecek. Ve gerçekten de çocuğun ileri yaşında emzirmesinde kaynaklanan iyi şeyleri görmüş olacağız” diye konuştu.
“ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN ÇOCUKLAR DAHA AZ HASTALANIYOR”
Yrd.Doç.Dr.Yaşar Durmaz anne sütü emen ve emmeyen çocukların ileride sağlıklarında çok ciddi farklar olduğunu söyledi. Durmaz, “Anne sütü alamayan çocuklar daha çok hastalanıyorlar. Özellikle üst solunum yolu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağırsak enfeksiyonlarına ve diğer enfeksiyon kökenli bakteriyel kökenli enfeksiyonlara daha sık yakalanıyorlar. Yine aynı şekilde anne sütü almayıp da ek gıdalara yada mamaya başlayan çocukların gelişmeleri anne sütü olanlara göre daha geri kalıyor. Aynı şekilde anne sütü alan bebekler zeka puanı açısından anne sütü almayanlara göre daha önde giriyor aslında özellikle aynı şekilde zeka puanı arttırıcı özelliği var. Mutlaka ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyoruz. Özellikle prematür bebeklerse bunlar annesinin kendi sütüyle beslenmesini ilk yarım saatten başlamak üzere öneriyoruz. Ek gıdaya erken başlanıldığı zaman bağırsak enfeksiyonlarına yatkınlık artıyor. Kolostrum dediğimiz annenin ilk yarım saatten gelen sütü bizim için çok değerli bir süt. Bir nevi aşılama gibi düşünebiliriz bunu. Anneyi her türlü hastalıklarda koruyor. Maalesef bizde görüyoruz emmedi diye ilk sütten kolostrumdan ziyade bebeğe mamalar işte başka içecekler verilmeye çalışılıyor. İşte bu çok yanlış bir davranış. Kolostrum dediğimiz annenin ilk sütünün mutlaka bağırsağa girmesi gerekli ki bu ömür boyunca çocuğumuzu hastalıklardan kuruyor ve hastalanmasını engelliyor” şeklinde konuştu.
“ÇALIŞAN ANNELER DE BEBEKLERİNİ KENDİ SÜTLERİYLE BESLEYEBİLİRLER”
Çalışan annelerde bebeklerini kendi sütleriyle besleyebileceklerini kaydeden Durmaz çalışan anneler için önerilerde bulundu: “Çalışanlar için önerimiz, tabi son dönemlerde çalışan anne sayımız arttığı için bu problem. Özellikle doğum izni kullandıktan sonra annenin özellikle ben çocuğumu emzirmede ne yapacağım diye düşüncesi başladıktan sonra bir miktar süt azalması başlayabilir ama şu bilmeliler ki annelerimiz çalışan annelerimiz işe giderken çocuğunu güzelce emzirdikten sonra sütünü sağabilirler. Rahatlıkla sağılabilir sütleri. Oda ısısında 3 saat ile 6 saat arasında saklanabilir serin bir yerde. Buzdolabında 3 haftaya kadar derin dondurucuda 3 aya kadar anne sütü saklanabilir. Ama günlük besleneceği için işe giderken sütünü sağıp bırakırsa iki üç saat sonra tekrar bir bakıcısı anneannesi yada babaannesi artık kim bakıyorsa çocuğa sütünü verir annenin sütünü sonra annemiz işten gelir çocuk için bir problem kalmaz. Bazen anne iş yerinden gelemeyecekse sütünü orada da sağabilir. Orada uygun koşullarda saklayabilir. Geldiği zaman tekrar besleyebilir. Çok endişelenmesinler bence rahat olsunlar. Çalışan annelerinde sütlerinin çocuklarına yeteceğini düşünüyorum.”
“TÜM ANNELERİN SÜTLERİ BEBEKLERİNİ BESLEMEYE YETER”
Bütün annelerin sütlerinin bebeklerini beslemede yeterli olacağını da anlatan Yrd. Doç. Dr. Durmaz, “Şimdi bazen anneler sütlerinin yeterli olmadığını aç kaldığını düşünebilirler. Bu genelde yanlış bir inanış. Çocuk günde bakarsanız eğer 5-6 kez idrarını yapıyorsa memeden de düzgün bir şekilde huzurlu bir şekilde ayrılıyorsa ve aylık ölçümlerle de 500-600gr arası bir artış oluyorsa çocuk doyuyordur. Çocuklar 5 aylıkken doğum ağırlıklarının iki katına ulaşırlar. Bazen anneler her ay bir iki kilo alacakmış gibi düşüncesine sahip olup, komşunun çocuğu işte mamada verdi ek gıdalara başlandı kilo aldı şeklinde yanlış bir görüşe sahip olabiliyorlar. Fakat çağımızın en büyük hastalıklarından olan obezite. Obezite de bir problem. Anne sütü alan çocuklar genelde obez de olmuyorlar, zayıf da kalmıyorlar. Belli standartlarda çok sağlıklı büyüyorlar. Buna çok dikkat etmek lazım” dedi.
“EMZİRMEK ANNELER İÇİNDE PEK ÇOK RAHATSIZLIKLARI ÖNLÜYOR”
Yrd.Doç.Dr.Yaşar Durmaz son olarak da emzirmenin anneleri birçok hastalığa karşı koruduğu bilgisini paylaştı. Durmaz, “Emziren annelerin doğumdan sonra kilo vermeleri daha kolay oluyor. Annelerimiz genelde kilo almıyor. Araştırmalar gösteriyor ki emziren anneler doğum öncesi kilolarına rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Emzirmek annenin bir takım kanser hastalıklarından koruyor. Yumurtalık, meme kanserlerinden koruyucu özelliği var. Emzirme aynı zamanda çocuğu koruduğu kadar anneyi de bir takım hastalıklardan koruyor. Bu yönden anne sütümüz çok faydalı” şeklindeki ifadeleri kullandı.
Diğer yandan Kütahya DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi “Emzirme Haftası” boyunca anne ve anne adaylarını bilinçlendirmek için eğitimler veriliyor. Yeni doğum yapan annelere hemşireler tarafından emzirmeyle ilgili bilgilendirme yapılarak emzirmenin faydaları anlatılıyor.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber