EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ABD TİCARET ODASI HEYETİ TOBB'U ZİYARET ETTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD iş çevrelerinde Türkiye’nin daha fazla konuşulmasını ve iktisadi ilişkilere derinlik kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, "Gelişecek ve derinleşecek işbirliği ile Türkiye-ABD

Eklenme:02.10.2013 / 23:45          Güncelleme:02.10.2013 / 23:45
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD iş çevrelerinde Türkiye’nin daha fazla konuşulmasını ve iktisadi ilişkilere derinlik kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, "Gelişecek ve derinleşecek işbirliği ile Türkiye-ABD ekonomik ilişkilerinin gelişimi iki ülkeye çok şey kazandıracak. Türkiye’nin iktisadi dönüşümü bundan yararlanacak. Türkiye’nin 2023 vizyonu daha anlamlı olacak" dedi.
Türkiye-ABD ilişkilerinin iktisadi yönüne katkı sağlamak üzere, TOBB ve ABD Ticaret Odası arasında 14 Aralık 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Türkiye'ye ziyarete gelen ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myran Brilliant başkanlığındaki heyet, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkanı olarak resmi ziyaret vesilesiyle Washington'a ilk olarak 2002 yılında gittiğini kaydederek "Türkiye daha kıpırdanmaya başlamamıştı. Toplam ihracatımız 50 milyar doların altındaydı. Şimdiki 155 milyar doların üçte biri kadardı. Ekonomimizin toplam büyüklüğü şimdikinin neredeyse yarısı kadardı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarındaki payımız da aynı biçimde şimdikinin yarısı kadardı. Düşük teknolojili ürünlerin toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 40’tan fazlaydı. Şimdi yüzde 30’a düştü. Türkiye ekonomisi gözle görülebilir bir dönüşümden geçti. Bana bu sürecin neresindeyiz diye sorduklarında Winston Churchill’in 1942’de, Mısır’da Alman ordularına karşı elde edilen, El Alameyn zaferi üzerine yaptığı konuşmayı hatırlatıyorum. Churchill, 'Bu zafer, bir son değildir. Hatta sonun başlangıcı bile değildir. Ama başlangıcın sonudur' diyordu. Yani zaferle birlikte, yeni bir durum çıkmıştı. Churchill onun altını çiziyordu. Türkiye’nin on yılda geldiği noktanın manası tam da budur. Türkiye’nin dönüşüm sürecinde biz yapılması gerekeni tamamlamış değiliz. Tamamlama sürecinin son aşamasına başlıyor filan da değiliz. Olsa olsa, Türkiye’nin iktisadi, sosyal ve siyasi dönüşüm sürecinde başlangıcın sonuna gelmiş sayılabiliriz" dedi.
"TÜRKİYE, İKTİSADİ AÇIDAN AMERİKA'YA PARTNER OLABİLECEK BİR KAPASİTEYİ İNŞA ETTİ"
Avrupa Birliği sürecinin Türkiye’nin önünü açtığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, yapılan seçimlerle gelen siyasi istikrarın, iktisadi kazanımları genişlettiğini, Türkiye'nin demokratikleştiğini kaydetti. Türkiye'nin, sonraki on yılı son derece faydalı bir biçimde kullandığını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, iktisadi açıdan Amerika’ya partner olabilecek bir kapasiteyi inşa etti. Bundan 11 yıl önce Amerika’dayken, ortak neler yapabiliriz diye düşünmek için çok yolumuz vardı. Şimdi nerelerde hangi işleri yapabiliriz diye listeler hazırlayıp, hangilerine önem versek acaba diye düşünmek gerekiyor. Dün o şartlar altında Türkiye ile Amerika arasında iktisadi işbirliği imkanları son derece sınırlıydı. Bugün imkanlar, setimiz genişledi" ifadelerini kullandı.
TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak yıllardır birlikte çalışmak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bu süreçte Türkiye ile ABD ilişkilerinin sorumluluğunu sadece diplomatların ve siyasilerin omzuna yüklemenin doğru olmayacağını vurguladıklarını kaydederek, bu bağlamda yaptıkları çalışmaları anlattı.
TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak, Myron’un liderliğinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın desteğiyle geçen yıl kapsamlı bir işbirliği protokolü imzaladıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu protokol sonrası, TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak, iktisadi ilişkilerin reel boyutuna, şirketler kesimini ilgilendiren boyutuna daha yoğun biçimde odaklanmaya başladık. Şirketler kesiminin ihtiyaçlarına, TOBB ve ABD Ticaret Odası olarak tek tek yaptığımız çalışmalara ilaveten, müşterek adımlar ve girişimlerle hitap etmeye başladık. Bundan dolayı da son derece mutluyum" diye konuştu.
"TÜRKİYE'NİN DAHA FAZLA KONUŞULMASINI ARZULUYORUZ"
Bugüne kadar ikili ilişkiler ve üçüncü ülkelerdeki işbirliği konularında Türkiye’de ve ABD’de somut etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu etkinliklerin 2014 yılında da devam edeceğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, ABD iş çevrelerinde Türkiye’nin daha fazla konuşulmasını ve iktisadi ilişkilere derinlik kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, "Gelişecek ve derinleşecek işbirliği ile Türkiye-ABD ekonomik ilişkilerinin gelişimi iki ülkeye çok şey kazandıracak. Türkiye’nin iktisadi dönüşümü bundan yararlanacak. Türkiye’nin 2023 vizyonu daha anlamlı olacak. Türkiye bugüne kadar, iktisadi dönüşüm sürecinde Avrupa Birliği ile ilişkilerinden çok yararlandı, dış ticaretini daha çok AB ile yaptı. Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımlar ağırlıklı olarak AB ülkelerinden geldi. Şimdi, Türkiye’nin AB ile yakaladığı seviyedeki iktisadi ilişkiyi ABD ile yakalamayı arzu ediyoruz. TOBB ve ABD Ticaret Odası işbirliğini, bu vizyonu destekleyecek çok önemli bir girişim olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber