EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
SON DAKİKA :

ASKERİ HASTANELERDEKİ SİVİL MEMURLARA DÖNER SERMAYEDEN PAY VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Büro Memur-Sen, askeri kurumlardaki sivil memurlarının sorun ve talepleri için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştü

Eklenme:03.10.2013 / 09:59          Güncelleme:03.10.2013 / 09:59
Büro Memur-Sen, askeri kurumlardaki sivil memurlarının sorun ve talepleri için Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüştü. Görüşmeden askeri hastanelerde görev yapan sivil memur ve sağlık personeline döner sermayeden pay verilmesi için çalışma yapıldığı haberi çıktı.
Askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilmelerinin ardından genel yetkili sendika Büro Memur-Sen çalışmalarına hız verdi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Memur-Sen heyetiyle birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la görüştü. Genel Başkan Yusuf Yazgan, askeri kurumlardaki yaklaşık 40 bin sivil memurun sorun ve talepleriyle ilgili raporu Bakan İsmet Yılmaz’a verdi.
"DÖNER SERMAYEDEN PAY VERİLSİN"
Anayasa Mahkemesi’nin askeri kurumlardaki sivil memurların sendikalara üye olabilecekleri yönünde karar verdiğini hatırlatan Genel Başkan Yazgan, kararın ardından sivil memurlarının sendikalarına üye olmaya başladığını belirtti. Türkiye genelindeki askeri kurumlarda teşkilatlanarak sivil memurların sorun ve taleplerine yönelik çalışma yaptıklarını ifade eden Yusuf Yazgan, en önemli sorunlardan birinin askeri hastanelerdeki sivil memurların döner sermayeden ve sağlık hizmetleri tazminatından yararlanamaması olduğunu söyledi. Yazgan, “Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar ve sağlık personeli döner sermayeden pay alıyor. Askeri hastanelerdeki doktorlara ise 2010 yılında çıkan tam gün yasası ile 2 bin ile 5 bin lira arasında sağlık hizmetleri tazminatı ödeniyor. Ülke genelindeki 42 askeri hastanedeki yaklaşık 10 bin sivil memur ve sağlık çalışanı ise ne döner sermayeden ne de sağlık hizmetleri tazminatından yararlanabiliyor. Bu bir çifte standarttır, adaletsizliktir. Mağduriyetin giderilmesi için sivil memur ve sağlık çalışanlarına döner sermayeden pay verilmelidir ve sağlık hizmetleri tazminatından yararlandırılmalıdır” dedi.
SİVİL MEMURLARIN SORUNLARINI SIRALADI
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 232. Maddesinde personelin lehine değişiklikler yapılması gerektiğini vurgulayan Yazgan, sivil memurların sorun ve talepleriyle ilgili konuları şu şekilde sıraladı:
- 477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkında Kanun ile 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununda bulunan hükümlere göre sivil memurlar askeri disiplin ve yargıya tabiler. Bu kanunlarda gerekli değişiklikler yapılarak sivil memurların sivil disiplin ve sivil yargı hükümlerine tabi olmaları sağlanması
- Görevde yükselme sınavının açılması
- Muvafakat hakkının verilmesi
- Yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin genel idari hizmet sınıfına ya da teknik hizmetler sınıfına geçirilmesi ve görevi dışındaki işler yaptırılmaması
- Lojman, misafirhane, ordu evleri, kamplar gibi sosyal haklardan yararlandırma
- Yıpranma tazminatından yararlanma
- Sosyal denge tazminatından yararlanma
- Ek göstergenin arttırılması
- Yaşlı Bakım merkezinde çalışan sağlık personeli dışında kalan personelin nöbet ve ulaşım sorunları giderilmelidir.
- Devlet Personel Başkanlığı’ndaki kadro karşılığıyla emekli olma
"DÖNER SERMAYEDEN PAY VERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ"
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, sivil memurların sendikalara üye olarak örgütlenebilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Yazgan’ın verdiği sivil memurların sorun ve taleplerle ilgili raporu inceleyen Bakan Yılmaz, askeri hastanelerdeki sivil memur ve sağlık personelinin döner sermayeden yararlanabilmesi için çalışma yapıldığını duyurdu. İsmet Yılmaz, sivil memurların diğer sorunların çözümü için de gerekli adımların atılacağını açıkladı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber