EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ANTALYA’DA 377 BEYAZ KOD DOSYASI VAR

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr

Eklenme:03.10.2013 / 10:19          Güncelleme:03.10.2013 / 10:19
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, sağlıkta şiddet olaylarına karşı 113 numaralı Beyaz Kod Uygulaması başlatıldığını hatırlatarak,
“Antalya ili kamu hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden iletilen 377 adet beyaz kod dosyası bulunuyor. Bu dosyaların yaklaşık 40’ında şiddet uygulayan şahıslar hakkında mahkumiyet kararı çıkmıştır” dedi.
Dr. Taş yaptığı yazılı açıklamada, sağlıkta şiddet olaylarının sağlık sistemi için önemli bir sorun olarak gündeme gelmesi ile birlikte çalışanların hak ve sorumlulukları konusundaki farkındalık düzeyinin artırılması ve bu konuda bilgilendirilmelerinin gerekliliğinin ortaya çıktığını bildirdi. Dr. Taş, problem çözme yöntemi olarak şiddetin kullanılmasının oldukça medeniyet dışı ve çözüm sürecine hiçbir katkısı olmayan, kabul edilemez bir durum olduğunu kaydederek, “Kaldı ki vatandaşlarımızın sağlığını korumayı ilke edinmiş, zaman ve mekan farkı gözetmeksizin 7/24 saat çalışan, kutsal bir hizmeti ifa eden sağlık çalışanlarımızın şiddetin gerek sözlü, gerek fiziksel herhangi bir şekli ile muhatap olması asla kabul edilemez” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimleri’nin kurulması ve 113 numaralı Beyaz Kod Uygulaması’nın başlatılması gibi ciddi tedbirler alındığını ifade eden Dr. Taş, açıklamasında şunları kaydetti:
“Bu doğrultuda Bakanlığımızın çalışmaları sonuç vermiş olup, gerek sözel yolla, gerek de fiziksel yolla sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi veya kişiler adalet karşısında gerekli cezalara çarptırılmışlardır. 113 Beyaz Kod Uygulaması’nın başlatıldığı 28 Nisan 2012 tarihinden bugüne Antalya İli Kamu Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nden iletilen 377 adet Beyaz Kod dosyası bulunmakta olup, bu dosyaların yaklaşık 40’ında şiddet uygulayan şahıslar hakkında mahkumiyet kararı çıkmıştır. Geriye kalan dosyaların davalarının görülmesine de devam edilmektedir. Son olarak görevi başındaki bir sağlık personelimizi tehdit nedeniyle B.T.’ye 2 yıl hapis cezası, başka bir sağlık çalışanımıza hakaret nedeniyle H.A.’ya 10 ay hapis cezası ve A.T.’ye 7 bin TL adli para cezası verilmiştir.”
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak çalışanların gerek sözel, gerekse de fiziksel hiçbir şiddet olayı ile karşılaşmamaları için her türlü tedbiri alacaklarını bildiren Dr. Taş, hizmetlerin güven ortamında verilebilmesi hususundaki desteklerinin ve azami hassasiyetlerinin devam edeceğini belirtti.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber