EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

SAĞLIK-SEN’DEN 4-C'LİLERE İŞ MÜJDESİ

Danıştay, Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine 4-C’lilerin başka bir işte çalışmasını engelleyen düzenlemenin yürütmesini durdurdu

Eklenme:03.10.2013 / 10:14          Güncelleme:03.10.2013 / 10:14
Danıştay, Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine 4-C’lilerin başka bir işte çalışmasını engelleyen düzenlemenin yürütmesini durdurdu.
Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, yaptığı açıklamada; Danıştay 12. Dairesi’nin 657 sayılı yasanın 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen geçici personele ilişkin Sağlık Bakanlığı hizmet sözleşmesinin bazı maddeleri ile Bakanlar Kurulu kararlarının bazı maddelerinin yürütmesini durdurduğu söyledi. Sağlık-Sen tarafından açılan dava sonucunda Danıştay’ın, hizmet sözleşmesinde ve Bakanlar Kurulu kararında yer alan “İstihdam edildiği sürece dışarıda kazanç getirici başka bir işte çalışmamayı, … kabul eder” hükmünü “Asli ve sürekli kamu hizmeti görmedikleri, kamu gücünün kullanımına sınırlı şekilde katıldıkları, memurlar gibi mali güvenceye sahip olmadıkları” gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdiği belirten Karaer, “Danıştay 12. Dairesi, hastalık iznini düzenleyen ve hizmet sözleşmesi ile Bakanlar Kurulu kararında yer alan ‘yılda 30 günü geçmemek üzere’ ibaresini, hastalık halinin insan iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen haklı bir mazeret olması ve çalışma verimini ortadan kaldıran bir durum olması nedeniyle 30 günle sınırlandırılamayacağına hükmederek bu ibarenin de yürütmesini durdurdu. Mahkeme tarafından verilen kararda, hizmet sözleşmesinde yer alan, evlilik, doğum, ölüm gibi nedenlerden dolayı 3 günle sınırlandırılan ücretli mazeret izninin, 2011/2543 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 11. Maddesinde 7 gün olarak düzenlendiği belirtilerek, 3 gün olarak sınırlandırılmasının yürütmesini durdurdu" dedi.
Süt iznini kapsayan ve hizmet sözleşmesinde “Geçici personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir” ibaresi ile yer alan hükmün ise 2011/2543 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 11 maddesinin 4. fıkrasında “Geçici personele, çocuklarını emzirmeleri için, doğum sonrası izin süresinin bitiminden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1,5 saat süt izni verilir” hükmü gerekçe gösterilerek yürütmesi durdurulduğunu ifade eden Karaer, “Danıştay’ın verdiği bu kararlar 4/C’liler adına sevindirici. İstihdam modellerindeki farklılıklardan dolayı memurlara göre özlük hakları noktasında sorunları daha fazla olan 4/C’li personel ile diğer memurlar arasındaki fark, bu kararla bir nebze de olsa kapandı. Hükümetin 4/C’li çalışanların sesine kulak vererek döner sermayeden faydalandırılması ve kadroya alınması için gerekli düzenlemeleri artık yapması gerekiyor” diye konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber