EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

TUFAN; “CAMİLERİMİZ İSLAM’IN MÜHRÜ, MÜSLÜMAN’IN ONURUDUR”

Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) Aydın İl Başkanı Necmettin Tufan, “Camilerimiz eğitimin ocağı, bilginin odağı, hoşgörünün otağı, inanç ve ibadetin konağıdır” dedi

Eklenme:03.10.2013 / 10:36          Güncelleme:03.10.2013 / 10:36
Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) Aydın İl Başkanı Necmettin Tufan, “Camilerimiz eğitimin ocağı, bilginin odağı, hoşgörünün otağı, inanç ve ibadetin konağıdır” dedi.
1986 yılından bu tarafa ''Camiler ve Din Görevlileri Haftası'' kapsamında oluşturulan 01-07 Ekim tarihleri arasındaki etkinliklerin bu yılki temasının “Cami, Kadın ve Aile” olarak belirlendiğini anımsatan Tutan, “Camilerimiz; kadın, erkek, çocuk demeden toplumun her yaş ve her cinsiyyetteki bireylerine hizmet verebilen; amir, memur, işçi demeden sınıfsal ayırımı ortadan kaldırabilen; eğitimli, eğitimsiz, cahil, okumuş değerlendirmesine girip de klasman gurubu oluşturmadan insanları insan olmanın ölçüsüyle kucaklayabilen yerlerdir. Camilerimiz eğitimin ocağı, bilginin odağı, hoşgörünün otağı, inanç ve ibadetin konağıdır. Camilerimiz Allah'ın evi, Kabe’nin birer şubeleridir. Garibanların umudu, kimsesizlerin sığınak yeridir. Camilerimiz; toplumun her kesimine hitap eden, hizmet sunan iç ve dış temizliğiyle gönüllerimize huzur veren, mimari estetiği ve manevi havasıyla ruhlarımızı okşayan nefsi ve dünyevi arzularımızı kalbimizde ayrıştırarak ruhumuzu ve bedenimizi huzura kavuşturan namütenahi mekanlardır, sığınak yerlerimiz, intikal duraklarımızdır. Camilerimiz mihrabıyla, minberiyle, kubbesiyle, kürsüsüyle, minaresiyle, şadırvanıyla yerkürenin kılcal damarlarına sirayet eden medeniyet membaımız, insanlığın zillet dünyasına ışık saçan rahmet şuamızdır” diye konuştu.
“Camilerimiz İslam’ın mührü, Müslüman’ın onurudur” diyen Tufan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayrıca fethettiği topraklarda ‘Cami yaptırmadan önce, kendime köşk yaptırmaktan hicap duyarım’ diyen ecdadın haklı gururu biz Müslüman Türk milletinin de varlık şuurudur. Din Gönüllüsü ise muhatabını iyi tahlil edip tanıyan ilmiyle irfanıyla, bilgi ve becerisiyle çözüm üreten, insanlara ve topluma faydalı olabilen kişidir. Güzel ahlakı, mütevazi duruşu, güler yüzlü hoşsohbet olması, kıvrak zekası, yumuşak üslubu, özgüveni tam, kendinden emin, saygıya layık kimselerdir. Ayrıca mesleki donanımı tam, sabr-u sebatı mükemmel kurumsal desteği arkasında, ikbal endişesi taşımayan, toplumsal ve siyasi tazyiklerden arındırılmış bir din görevlisinin topluma huzura ve insanlığa sağlayacağı katkı çok daha fazla olacaktır. Camilerimizin daha işlevsel, Din Görevlilerimizin daha aksiyonel, Diyanet İşleri Başkanlığımızın daha objektif ve katılımcı olması dileğiyle tüm Din Gönüllüsü arkadaşlarımızın haftasını kutluyor Halkımız, memleketimiz ve insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum”
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber