EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

TÜRKİYE-İRAN TARİH VE MEDENİYET DİYALOĞU BAŞLADI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) ile Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye-İran Tarih ve Medeniyet Diyaloğu” isimli etkinlik başladı

Eklenme:03.10.2013 / 11:03          Güncelleme:03.10.2013 / 11:03
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) ile Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye-İran Tarih ve Medeniyet Diyaloğu” isimli etkinlik başladı.
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan açılış törenine İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hadi Soleimanpour, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SBE ve Tarih bölümünden akademisyenler ile öğrenciler katıldı.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hadi Soleimanpour, Sakarya Üniversitesi ile yapılan etkinliğin önemini vurgulayarak, “Sakarya adı İran İslami metinlerinde de geçmektedir. Diplomatik olmayan ve kültürel diyalog sağlayan bu ilişkilerin oluşumunun daha çok desteklenmesi gerekmektedir. Bu oturumlar iki milletin birbirini tanımasına yardımcı oluyor. İki ülkenin sahip olduğu tarihi ve kültürel yakınlıklar olması gerektiği gibi değil. Ortak uygarlıklar değerlerinde buluşmalıyız“ dedi.
Son on yılda dünyadaki önemli değişiklikler sonucu bölge ülkelerinin diyalog içinde bulunmasının kaçınılmaz bir hale geldiğini anlatan Soleimanpour, Mevlana’nın “Gönül birliği dil birliğinden aladır” sözünü hatırlatarak, “Üretimde ve ticari ilişkilerde kâr ilişkilerine dayalı değil, hayırseverlik çerçevesinde uygarlıklarımızı tanımamız, birbirimize anlatmamız gerekiyor. Artık küresel bir dünyada yaşanıyor ve çevremizdeki sorunlar görmemezlikten gelinmemeli” diye konuştu.
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da, yapılan bu işbirliği toplantıları sayesinde ülkelerin birbirlerini tanımalarının kolaylaşacağını ifade etti. Elmas, “Avrupa’yı biliyoruz ama Tahran, Mekke, Riyad’ı pek bilmiyoruz. Burnumuzun dibindeki ülkelerle ilgili bilgileri dolaylı yoldan alıyoruz. Bu çerçevede İran’dan gelen öğrenci sayısının artması da bizi memnun edecektir” şeklinde konuştu.
Bu akşam sona erecek etkinlik geçmişte, günümüzde ve gelecekte Türkiye-İran ilişkileri, Osmanlı-Safevi mücadelesi, Türkiye ve İran’ın Ortadoğu’daki rolü gibi konularda akademik ve güncel tartışmaların yapılacağı oturumlarla devam edecek.
Etkinlik arasında, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hadi Soleimanpour ve beraberindeki heyet ile akademisyenler, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı makamında ziyaret etti.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber