EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

"DÜŞEN ÇOCUKLARDA KAFA TRAVMALARINA DİKKAT"

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op

Eklenme:03.10.2013 / 11:07          Güncelleme:03.10.2013 / 11:07
Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emin Kasım, düşen çocuklarda kafa travmalarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Çocukların düştüklerinde en çok kol ve bacaklarından yaralandığını dile getiren Op. Dr. Emin Kasım, "Çoğu zaman önemsiz travmalar olarak karşımıza çıkan bu durum zaman zaman ağır tablolarda oluşturabilmektedir. Kafadaki yaralanmalar hem hayati tehlike içerebildiğinden hem de bazen belirtileri geç ortaya çıkabildiğinden önemlidir. Okulların açıldığı bugünlerde içinde enerji patlaması yaşayan çocuklarımız okulun bahçesinde, koridorlarında, merdivenlerinde dört bir yana koştururlar. Biz yetişkinler dışarıdan izlediğimizde bize anlamsız gelen arı gibi koşuşturmaları kaygı ile izleriz. ‘Aman çocuğum yavaş düşersin‘ şeklindeki yakarışlarımız genelde işe yaramaz. Düşünce kafasını vurması da en büyük endişemizdir. Kafasına kask takarak dolaştıramadığımıza göre bu tip travmalarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Çoğu zaman önemsiz travmalar olarak karşımıza çıkan bu durum zaman zaman ağır tablolar da oluşturabilmektedir" diye konuştu.
Çocuklarda fazla dikkat çekmemesine rağmen, boyun, sırt ve bel yaralanmalarının kafa yaralanmalarıyla beraber oldukça sık görüldüğünü dile getiren Op. Dr. Kasım, bu sebeple çocukların düştüklerinde sırtında ve belinde ağrı, kızarma ya da morarma, kusma, bayılma, hafıza kaybı olup olmadığı konusuna dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
Kendiliğinden düzelen travmadan sonra ilk 24 saatin önemli olduğunun altını çizen Kasım, "İlk 24 saat içinde fışkırır tarzda kusma, bayılma ve nöbet geçirme kafa içi şiddetli bir yaralanmanın habercisi olabilir ki hemen hekime başvurmakta fayda vardır. Özellikle dikkat etmemiz gereken bir nokta çocuğun hemen ensesinde oluşan ağrıdır. Küçük ama çok önemli olan bir boyun kemiği mevcut olup kırıkları hem hayati tehlike oluşturup hem de teşhisinde zorluklar oluşturur. Bu sebeple düşme sonrasında ensesinde ağrı ve uyuşma olan hasta muhakkak hekime getirilmelidir. Kafa travması geçiren çocukta bazen minik çatlaklar oluşup ilk başta belirti vermezken ilerleyen birkaç gün içinde beyine doğru sızıntı şeklinde kanamalar meydana gelip travmadan 1 hafta sonra bile ciddi hayati tehlikeler yaratabilir" dedi.
Çocuklardaki travmaların yetişkinlere göre daha kolay atlatıldığını söyleyen Op. Dr. Kasım, aynı şiddetteki kafa travmalarının yetişkinlere daha fazla zarar verdiğini, özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananların daha fazla risk altında olduğunu aktardı.
Yetişkin travmalarında, şiddetli düşmelerde muhakkak hekime başvurulması gerektiği konusunda uyaran Op. Dr. Kasım, "Hastanın sağ veya sol kolunda, bacakta kuvvetsizlik varsa, şuurunda bozulma mevcutsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa ve son 6 ay içinde bir düşme mevcutsa mutlaka kafa travmasının geç dönem kanamaları açısından beyin cerrahisi uzmanına getirmeniz gerekir" ifadelerini kullandı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber