EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MARDİN BELEDİYESİ 'FARKINDA KADINLAR' PROJESİNE START VERDİ

Mardin Belediyesi'nin Sosyal Destek Programı (SODES) arasında yer alan 'Farkında Kadınlar' projesinde son aşamaya gelindiği belirtildi

Eklenme:03.10.2013 / 11:22          Güncelleme:03.10.2013 / 11:22
Mardin Belediyesi'nin Sosyal Destek Programı (SODES) arasında yer alan 'Farkında Kadınlar' projesinde son aşamaya gelindiği belirtildi.
Proje sorumlusu Hafize Toparlı, projenin amacının kadınların kendilerini birer birey olarak algılamalarına destek olmak, benlik saygılarını geliştirmek, bu şekilde de sosyal hayata katılımlarının önündeki engelleri bir nebze de olsa kaldırmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Dezavantajlı bölgelerdeki kadınların, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin hakim olduğu kültürel algılardan dolayı sosyal hayata entegrasyonda ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Toparlı, "Bu eşitsiz yapı kadınlar dahil tüm toplum tarafından sorgulanamaz ve değiştirilemez olarak algılanarak normalleştiriliyor. Kadınlar çoğunlukla kendini geliştirme ve dış dünyaya adım atmadaki engelleri içselleştiren bireyler haline geliyorlar ve insan olmanın getirdiği temel haklarından dahi mahrum kalıyorlar. Mikro düzeyde bunu değiştirmede yapılabilecek önemli adımlardan biri; kadınların özgüvenlerini güçlendirerek kendilerini ve çevrelerini değerlendirmelerini sağlamak ve onlara inisiyatif alma özelliği kazandırmak" dedi.
Merkezde seçilmiş olan 4 dezavantajlı mahallede tanıtım toplantılarının düzenleneceğini aktaran Hafize Toparlı, "Mardin merkezde seçilmiş olan, Saraçoğlu, İstasyon, Teker ve Savurkapı Mahallelerindeki okul salonlarından yararlanılarak tanıtım toplantıları yapılacak. Yapacağımız hane ziyaretlerine; proje koordinatörü, aile iletişimi konularında uzman psikolog da eşlik edecek. Ev ziyaretlerinde, iletişim, kadın psikolojisi, iç görü kazandırma teknikleri ile ilgili uzman psikolog grup çalışmaları yapılacak" diye konuştu.
Toparlı, yapılacak toplantıların bazılarına belediye başkanının da katılacağını ifade ederek, "İleriki aşamalarda terapinin yanında, kadınları güçlendirmek adına Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın hakları, aile içi iletişim, kadına yönelik şiddet, erken evlilikler, kız çocuklarının okullaştırılması konuları ve devletin sunduğu hizmetlerin tanıtımı gibi teorik konular konuları interaktif katılım ile işlenecek" şeklinde konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber