EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İZAYDAŞ ÇÖP GAZINI BALONDA DEPOLUYOR

Kocaeli İZAYDAŞ’da kurulan sistemde yapılan kapasite artırımı sonrasında balon sistemi ile depolanan çöp gazında, gaz kayıpları önlenirken enerji üretimi arttırılması hedefleniyor

Eklenme:03.10.2013 / 11:21          Güncelleme:03.10.2013 / 11:21
Kocaeli İZAYDAŞ’da kurulan sistemde yapılan kapasite artırımı sonrasında balon sistemi ile depolanan çöp gazında, gaz kayıpları önlenirken enerji üretimi arttırılması hedefleniyor.
Atık yönetiminde sektörün lideri konumundaki İZAYDAŞ, enerji üretiminde ilerlemeye devam ediyor. Çöp gazından elektrik enerjisi üreten tesisin kapasitesi üçüncü gaz motoru ile arttırılırken bu tesisin daha verimli çalışması için gaz balonu uygulamasına geçildi. Bu sayede gaz kayıpları önlenecek, atmosfere salınımı engellenecek ve enerjiye dönüşmek üzere depolanmış olacak.
İZAYDAŞ’ın Solaklar Düzenli Depolama Sahasının daha iyi işletilmesi için yeni bir adım daha atıldı. Çöp gazından enerji üretim tesisindeki gaz motorlarının enerji üretiminde, daha verimli ve stabil çalışabilmesi için ara depolama olarak da tanımlanabilecek, 8 bin metreküp hacminde, 30 metre çapında, 15 metre yükseklikte yarım küre şeklinde bir gaz balonu sistemi yerleştirildi. Sistem, saatte 2 bin metreküp gaz dolumu ve çekimi yapılabiliyor. Böylece gaz balonu sistemi çöp gazının daha iyi kontrol edilebilmesini sağlarken, bu gazın atmosfere salınımını da engellemiş oluyor.
Mevcut gaz motorları tam kapasite çalıştırılan tesiste kapasite artırımına gidilerek, üçüncü gaz motoru devreye alındı. Tesiste bir saatte ortalama 2 bin 200 kilovat enerji üretilirken bu değer 3 bin 600 kilovat seviyelerine geldi. 2013 yılı için Ağustos ayı sonuna kadar toplam 13 milyon kilovat enerji üretim miktarına ulaşan tesiste bu üretimin yılsonunda 20 Milyon kilovat olması hedefleniyor.
İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, LFG adı verilen bu tesislerin kente ve ekonomiye pek çok açıdan fayda sağladığını belirterek “Hem çöplüklerin patlama riskini ortadan kaldırıyor, hem çevre kirliliğini önlüyor, hem de içinden çıkan gazla elektrik enerjisi üretiliyor. Öte yandan Solaklar Düzenli Depolama Sahası’nın çöp dökümü yapılan noktalarında yeni gaz kuyularının açılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kuyular da devreye girdiğinde, Kocaeli'nin evsel çöplerinden elde edilen enerji miktarı daha da artmış olacak” dedi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber