EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

(ÖZEL HABER) SOFYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NDEN ORTAK EĞİTİM PROGRAMI TALEBİ

Bulgaristan'ın Sofya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü Dekan Yardımcısı Doç

Eklenme:03.10.2013 / 11:38          Güncelleme:03.10.2013 / 11:38
Bulgaristan'ın Sofya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü Dekan Yardımcısı Doç. Daniela Gotseva, bölümlerinden mezun olan Türk öğrencilerin denklik sınavında Türkçe kelimelerle karşılaşınca zorluk çektiğini belirterek ortak eğitim programları düzenlenerek öğrencilerin çift diploma almasının sağlanmasını istedi.
Mezun ettikleri Türk öğrencilerin Türkiye'de YÖK'ün yaptığı diploma denkliği sınavlarında İngilizce yerine Türkçe terimler sorulduğu için başarılı olamadığını ifade eden Gotseva, bu meseleye çare aramak için Bursa'ya geldi. Dekan Yardımcısı Doç. Daniela Gotseva, "Sofya Teknik Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü'nden mezun olan Türk öğrencilerin diplomaları burada tanınmıyor. Bizim eğitim sistemimiz İngilizce. Eğitimde İngilizce terimler kullanıldığı için bizim üniversitemizden mezun olan Türk öğrenciler, YÖK’ün yaptığı sınavda Türkçe kelimelerle karşılaşınca çok büyük zorluklarla karşılaşıyor. Bundan dolayı öğrencilerimiz YÖK’ün sınavını başarıyla geçemiyor. Sofya Teknik Üniversitesi, dünyadaki en büyük yazılım şirketlerinin isteklerine göre eğitim veriyor. Onların isteklerini karşılayabilecek kadro yetiştirmek için laboratuvarlarımızda en son teknoloji kullanılıyor. Bursa’da bulunan üniversitelerle iş birliği yapıp ortak eğitim programları düzenlemek için geldik. Sofya Üniversitesi Bilgisayar Sistemleri Bölümü'nden mezun olan öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden de diploma almalarını sağlayacağız. Bu programları uygularsak ve bütün eğitim İngilizce olursa, Bulgaristan ve Türkiye’nin katkılarıyla çok büyük yazılım şirketlerinin Türkiye pazarına girişini kolaylaştırmış oluruz. Türkiye’deki yetkilere bu fikrimizi hep birlikte hayata geçirme çağrısında bulunuyorum” dedi.
Gotseva, kendi öğretim üyelerinin Bursa’ya derslere girmesini, Bursa’daki öğretim üyelerinin de Sofya Teknik Üniversitesi'nde ders vermesini isteyerek, "Hep beraber ortak bir eğitim programı uygulayalım, öğrenciler çifte diplomayla mezun olsun” şeklinde konuştu.
Gotseva, “Bunu yaparak YÖK’ün endişesini ortadan kaldırmak istiyoruz. Sofya Teknik Üniversitesi'nden mezun olan öğrenciler, Türkiye'ye gelip denklik almak için başvuruyor. YÖK, Bulgaristan Sofya Teknik Üniversitesi'nden mezun olan öğrencileri imtihana tabi tutuyor ancak bizde bilgisayar terimlerini İngilizce öğrenen öğrencilerimiz, Türkiye’de Türkçe sorulan terimleri bilemiyor. Öğrencilerin çifte diploma almasını, Avrupa ve Amerika’da yüksek lisansa gitmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Sofya Teknik Üniversitesi lisans programından mezun olan öğrenciler, Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gidip yüksek lisans yapabiliyor" diye konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber