EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KADINLARA MEME KANSERİNE DİKKAT

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesinde Meme kanseri ve meme kanserinin teşhis süreci hakkında seminer verildi
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak Dr

Eklenme:03.10.2013 / 11:41          Güncelleme:03.10.2013 / 11:41
Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesinde Meme kanseri ve meme kanserinin teşhis süreci hakkında seminer verildi
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak Dr. Güler Uluçay, Dr. Hilal Özdemir, Hemşire Ülkü Aycan ile Ebe Emel Çakıroğlu katıldı. Seminerde meme kanserine dikkat çekmek ve kişinin meme kanseri teşhisini kendi kendine yapabilmesi konusunda önemli bilgiler paylaşıldı.
Meme kanserinı tanımlayan Dr.Güler Uluçay, “Hücrelerin kontrol dışı çoğalmaları ve bulundukları yerden ayrılarak başka organlara yerleşip orada da çoğalmaya devam etmelerine kanser denir. Meme, süt üreten üniteler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere ise meme kanseri denmektedir. Kanserin kaynaklandığı hücre grubuna göre de tiplendirilmektedir. En sık meme kanseri kanalları döşeyen hücrelerden kaynaklanmaktadır’’dedi.
Kişilerin, meme kanserini önlemek ve erken teşhis etmek amacıyla kendi kendilerine muayene yapabileceklerini kaydeden Uluçay, “Her ay adet kanamasının başlangıcından 7 ila 10 gün sonrasında yapılabilecek bir kontrol mevcuttur. Menapozdan sonra ise her ayın belirleyeceğiniz aynı günü yapılmalıdır. İyi aydınlatılmış bir odada belden yukarısını gösteren bir ayna karşısında ayakta durarak kollar yan taraflarda olmak üzere memelerde şişlik, deride büzülme ya da meme başında değişiklik var mı diye kontrol edilmelidir.Eğer fark edeceğiniz bir kitle ya da bir leke olduğu takdirde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız’’ ifadelerini kullandı.
Meme kanserine karşı risk gruplarının olduğunu beliren Uluçay, şunları söyledi: “Aile bireylerinden birinde meme kanseri geçmişi olanlar, 50 yaşın üzerindeki kadınlar,12 yaşından daha erken yaşta adet gören kadınlar,adetten geç yaşta kesilen kadınlar,hiç doğum yapmayanlar,ilk doğumu 30 yaşından sonra yapan kadınlar,fazla yağlı gıdalar ile beslenen ve kilo fazlası olan kadınlar ve uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlar mutlaka meme kanseri konusunda dikkatli olmalıdır.’’
Seminer soru cevap kısmının ardından sona erdi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber