EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GAZDAŞ’TAN GÜVENLİ DOĞALGAZ KULLANIM ÖNERİLERİ

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde GAZDAŞ, kış aylarının yaklaşması ile birlikte ev veya iş yerlerinde doğal gaz kullanmak üzere dönüşüm işlemlerini başlatan aboneleri, iç tesisat güvenliği konusunda bilgilendirdi

Eklenme:03.10.2013 / 11:38          Güncelleme:03.10.2013 / 11:38
Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde GAZDAŞ, kış aylarının yaklaşması ile birlikte ev veya iş yerlerinde doğal gaz kullanmak üzere dönüşüm işlemlerini başlatan aboneleri, iç tesisat güvenliği konusunda bilgilendirdi.
Belirli bir süreci gerektiren iç tesisat dönüşüm işlemlerinde vatandaşların dikkat etmeleri gereken konuları açıklayan GAZDAŞ Çerkezköy İşletme Müdürü Tanju Koçak, “Doğal gaz iç tesisatının en az altyapı şebekeleri kadar güvenli şekilde kurulması büyük önem taşıyor. Bunun için abonelerimiz, düşük maliyetli ve güvenliklerini hiçe sayan uygulamalardan kaçınmalı ve bu işlemi sertifikalı firmalara yaptırmalılar” dedi.
Son günlerde sertifikasız firmaların giderek arttığına dikkat çeken Koçak, “Aboneler, iç tesisat firmalarını seçmeden önce, GAZDAŞ’tan bilgi alabilir veya şirketin daha önce yaptığı işleri araştırabilirler. Ortaya çıkabilecek her tür mağduriyeti önlemek adına mutlaka firmalardan GAZDAŞ tarafından verilen sertifikaları istemeliler. Tesisat yapımına başlamadan önce de GAZDAŞ onaylı projeyi talep etmeliler” diye konuştu. Koçak, tesisat için gelen yetkililere ve ustalara GAZDAŞ tarafından verilen kimlik belgelerinin sorulması gerektiğini, bu kimlik belgesinin onların bu işi yapmaya yetkin olduklarının göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
Koçak ayrıca, gaz kullanmaya başlayan abonelerin de tesisatlarına GAZDAŞ onayı olmadan asla müdahale etmemeleri veya ettirmemeleri gerektiğinin de altını çizdi. Sözleşmede, firmanın sahip olduğu sorumlulukların, işin tamamlanma süresi, kullanılacak malzemenin nitelikleri ve ödeme şekli mutlaka yer alması gerektiğini dile getiren Koçak açıklamasını şöyle sürdürdü: “Abonelerimizin, tesisatın yapımı sırasında bir sorun yaşamamaları ve tesisatın kalite standardına uygun şekilde kurulması için çalıştıkları firma ile sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sözleşmede firmanın sahip olduğu sorumluluklar, işin tamamlanma süresi, kullanılacak malzemenin nitelikleri ve ödeme şekli mutlaka yer almalı. Mevzuat gereği zorunlu olan iç tesisat sigortasının iç tesisat firmasından talep edilmesi de unutulmamalı.”
İç tesisat firmalarına yetki verirken çok hassas davrandıklarını belirten Tanju Koçak, “İç tesisat kurulum işlemi, uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Firmaların sertifika alabilmesi için öncelikle deneyimli olmaları ve daha önce yapmış oldukları işlere ait iş bitirme belgelerini ve referanslarını sunmaları gerekiyor. Bu firmalara, yapacakları tüm projelerde teknik şartnameye uymalarını ve uygun olmayan hiçbir malzemeyi kullanmamalarını şart koşuyoruz” dedi.
İç tesisatın kurulumu sonrasında GAZDAŞ yetkililerinin tesisatı incelediklerini ve güvenli olmayan tesisatlara onay vermediklerini belirten Koçak şunları söyledi: “Bu süreçte önce keşif ve teknik etüt yapılıyor. İnceleme sırasında kalorifer kazanı, baca, kazan dairesinin havalandırması, elektrik ve topraklama tesisatları ile aydınlatma sisteminin uygunluğu kontrol ediliyor. Bütün bu işlemlerin standartlara uygun yapılması abonelerimizin güvenliği açısından büyük önem taşıyor.”
Tanju Koçak, yeni ev satın alanların müteahhitlerden GAZDAŞ yetkili sertifikalı firmaların bilgilerini ve doğal gaz tesisat projelerinin GAZDAŞ onaylı olup olmadığını öğrenmeleri gerektiğini vurguladı. Koçak, doğal gaz tesisat projelerinde GAZDAŞ onaylı olmayan dairelere doğal gaz verilmediğini ifade ederek vatandaşların GAZDAŞ’ın yetki verdiği firmaların listesine www.gazdas.com web adresinden ulaşabileceğini, bilgi almak isteyenlerin GAZDAŞ Abonelik Merkezleri’nden de telefonla (444 9 429) veya yüz yüze bilgi edinebileceklerini söyledi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber