EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

TİREBOLU KALESİ’NDEKİ TARİHİ OSMANLI MEZAR TAŞLARININ DURUMU

Birinci derecede arkeolojik Sit Alanı ilan edilen Tirebolu Kalesi içinde bulunan tarihi Osmanlı mezar taşları ilgi çekiyor

Eklenme:03.10.2013 / 11:24          Güncelleme:03.10.2013 / 11:24
Birinci derecede arkeolojik Sit Alanı ilan edilen Tirebolu Kalesi içinde bulunan tarihi Osmanlı mezar taşları ilgi çekiyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, kale içinde Osmanlı dönemine ait bulunan mezar taşlarının çevrede bir okulun mezarlığa yapılması sırasında oradan kaldırılarak kale içine kaldırılan mezar taşları olduğunu söyledi. Tirebolu Kalesi’nin Tirebolu ilçesinin deniz kıyısında, yüksek bir kayalık üzerinde bulunan bir kale olduğunu kaydeden Takır “Kale içinde bulunan mezar taşları şehir içindeki tarihi mezarlıklardan toplanmış ve Giresun Turizm İl Müdürlüğü’nde de kayıtlı bulunan taşlarımızdır ve burada koruma altına alınmıştır. Bize emanet edilen eski tarihi dokumuzu korumak mecburiyetindeyiz çünkü yükümlülüğümüz onları korumaktır. Yalnız Tirebolu kalesi ve içinin Sit Alanı olduğunu bilmemiz lazım. Burası Trabzon Anıtlar Yüksek Kurulu Müdürlüğü’ne bağlıdır. Belediye olarak bizim buraya bir çivi dahi çakmaya yetkimiz yok. Sadece buranın tapusu belediye ile Denizcilik Bakanlığı’na aittir” dedi.
Bazı basın organlarında “Kale atıl içinde korunmuyor” gibi başlıklarla haberler yapıldığına dikkat çeken Takır “Afaki haberlerle milleti yanıltmaya kimsenin hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber