EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

AVRUPA'YA İNEGÖL SALÇASI

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından Hollanda'ya biber salçası ihraç ediliyor

Eklenme:03.10.2013 / 11:58          Güncelleme:03.10.2013 / 11:58
Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından Hollanda'ya biber salçası ihraç ediliyor.
Yaklaşık 10 yıldan bu yana aracılarla İnegöl'den Hollanda'ya biber salçası götüren firmanın sahibi, bu sefer İnegöl'e gelerek aracısız ürün aldı. Hollanda'nın Baarn şehrinden Türk ortağı ile birlikte İnegöl'e gelen İNPROBA firmasının ortaklarından Kees Stalenhoef, Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden alacağı salçaları test etti. Köylülerle birlikte biber temizleyen Stalenhoef, ürünlerin kaliteli olduğunu, bu yılki 100 tonluk bağlantı miktarını önümüzdeki sene 250 ile 500 ton arasında yapacağını kaydetti.
İki gün sonra 50 ton salçanın Hollanda'ya gönderileceği, diğer 50 ton'un ise bir ay zarfında gönderileceği bildirildi. Bu yıl 100 ton biber salçası ihracatı yapacak olan kooperatifin kasasına yaklaşık 100 bin avronun gireceği öğrenildi.
Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, "Ülkemizde yetişen ürünlerin yurtdışına satılması, hepimiz için büyük önem taşıyor. Daha önceki yıllarda görüştüğümüz firmaya, aracı firma vasıtasıyla biber salçası göndermiştik. İki yıllık bir boşluk oldu. Tarım ürünlerinde netice alınabilmesi için, bir yıl öncesinden anlaşma yapılması lazım ki, ona göre ekim alanları tespit edilip, üreticiye tohum desteği verilmesi gerekiyor. Sezonun sonuna gelmemize rağmen, bu yıl Hollanda’ya 100 ton ihracatımız olacak" dedi.
Aldıkları ürünleri Avrupa ülkelerinde satışa sunduklarını kaydeden Stalenhoef, "Bütün Avrupa ülkelerine satış yapıyoruz. İnegöl'den bu yıl 100 ton biber salçası alacağız. Önümüzdeki yıl ise 250 ile 500 ton arasında alım yapmayı istiyoruz. Bununla alakalı Kulaca fabrikası önümüzdeki sene alımı bir çalışma yapacak. İnegöl'e gelmekten dolayı mutluyuz. Tekrar gelmeyi arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber