EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MEME MUAYENESİ GÜNLERİ

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, klinik meme muayenesi konusunda farkındalığın arttırılması için 7-11 Ekim 2013 tarihleri arasında “Meme Muayenesi Günleri” düzenlendiği ve Samsun’da 7 özel hastanenin de proje kapsamında meme muayenesi yapacağı

Eklenme:03.10.2013 / 12:30          Güncelleme:03.10.2013 / 12:30
İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, klinik meme muayenesi konusunda farkındalığın arttırılması için 7-11 Ekim 2013 tarihleri arasında “Meme Muayenesi Günleri” düzenlendiği ve Samsun’da 7 özel hastanenin de proje kapsamında meme muayenesi yapacağı belirtildi.
İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yaşam boyunca her on kadından biri meme kanseri olma, üçte biri ise meme kanserinden ölme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Meme kanserinin erken teşhisi hayatta kalma oranını artırır. Erken tanı ve tedavi yüksek riskli grupların kansere bağlı ölümlerini önlemede ve azaltmada hayati önem taşımaktadır. Kendi kendine meme muayenesi (KKMM), klinik meme muayenesi (KMM) ve mamografi meme kanserinin erken tanısı için önerilen başlıca erken tanı yöntemleridir. Toplumun meme kanseri konusunda eğitim yoluyla bilgi düzeyinin artırılması ve riskli yaş gruplarına klinik meme muayenesi ve mamografi uygulanması sonucu meme kanserinin topluma getirdiği yük azaltılabilir” denildi.
Samsun’da Kadın Sağlığı ve meme kanseri konusundaki farkındalığı artırmak ve kadınları tarama programlarına yönlendirmek amacıyla Samsun Valiliğince Kadın Sağlığı Eğitim Projesi başlatıldığını belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Proje KKMM eğitiminin yanı sıra 20 - 59 yaş kadınların en az bir kez meme muayenesinin yapılmasını da hedeflemektedir. Klinik meme muayenesi çalışmaları kamu hastaneleri genel cerrahi poliklinikleri, Toplum Sağlığı Hekimleri ve aile hekimleri ile yürütülmektedir. Bakanlığımızca Ekim ayının ‘Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlendirme’ ayı olarak belirlenmesi nedeniyle yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında klinik meme muayenesi konusunda farkındalığın arttırılması için 7 - 11 Ekim 2013 tarihleri arasında ‘Meme Muayenesi Günleri’ düzenlenmiştir. Meme Muayenesi Günleri ile meme kanserinin erken tanısında altın standartlardan biri olan klinik meme muayenesinin bu tarihler arasında gündem yapılması, ilgililerine konunun duyurulması ve projenin hedef grubu olan 20 - 59 yaş kadınlarda meme muayenesinin yapılması hedeflenmiştir. ‘Meme Muayenesi Günleri’ kapsamında daha çok klinik meme muayenesi yapılabilmesi için projeyi destekleyen özel hastanelerle ayrı bir çalışma takvimi de hazırlanmıştır. 7 - 11 Ekim 2013 tarihleri arasında İlimizdeki yedi özel hastanede de proje kapsamında meme muayenesi yapılacaktır.”
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber