EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KARS’A GELEN TURİSTLER KENTE FAZLA KALMIYOR

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Kars’a yılda 100 bin turist, geldiğini ve Kars’ta turistleri yeterince tutamadıklarını belirtti

Eklenme:03.10.2013 / 12:28          Güncelleme:03.10.2013 / 12:28
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Kars’a yılda 100 bin turist, geldiğini ve Kars’ta turistleri yeterince tutamadıklarını belirtti.
Kars Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, şehrimize gelen, bir yılda yaklaşık olarak 100 bin turistten yeteri kadar faydalanılmadığını, gelen turistlerden yeteri kadar yararlanmak isteniyorsa turistlerin şehirde çok kalmalarını sağlanması gerektiğini, bunun içinde sektörde kalifiye idareciye ve çalışana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay konuyla ilgili yaptığı açıklamada en büyük sıkıntının turizmden anlayan idarecinin az olduğunu söyledi.
Doğanay; “Kars’a 2011 yılından beri yaklaşık yerli ve yabancı olmak üzere 100 bin turist geliyor. Bu turistler Müze, Ani Harabeleri, Sarıkamış’ı gezdikten sonra bir gece konaklayıp sonrada başka şehre geçiyorlar. Durum böyle olunca Kars ve Kars’ın insanı bundan yararlanamıyor. En büyük sıkıntı sektörde yeteri kadar kalifiye idareci ve çalışanın olmamasıdır. Biz buraya gelen turistlerden şehrimize ekonomik kaynak sağlamak istiyorsak, onları şehir merkezinde daha çok zaman geçirmelerini sağlamalıyız. Bu konuda en büyük sorumluluk yerel yöneticilerdedir. Bunun için marka şehir listesinde olan Kars’ın mutlaka marka şehre göre dizayn edilmesi gerekmektedir. Yolu, çöpü, çöpçüsü, mimarisi, konaklama tesisleri ona göre yapılmalıdır. Bunu sağlamak için hepimizin yoğun çaba harcaması gerekmektedir” dedi.
Doğanay; “Kars’ın bir gezi haritası çıkarılmalı ve gelen turistler bu doğrultuda gezdirilmelidir. Tarihi yapılarımızın mutlaka aslına uygun restore edilip ışıklandırılması gerekmektedir. Şehrimizi simgeleyen hediyelik eşyalar çoğaltılmalıdır. Özellikle kamu elinde bulunan tarihi binaların restorasyonu ve ışıklandırılması mutlaka yapılmalıdır. Kars’ın en önemli özelliklerinden biri olan Kars evlerinden birinin “Yaşayan ev” yani içinde insan yaşayacak aynı zamanda içerisi bizim ev kültürümüze özgü hazırlanarak turistlerin gezmesi de sağlanacak şekle sokulmalıdır” diye konuştu.
Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay son olarak, Kars’ın turizm açısından bir çok avantaja sahip olduğunu ve bu avantajları iyi değerlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.
Kars'a son yıllarda gelen turist sayısı yıllara göre : 2011- toplam 90.347 2012 toplam 91.920 2013'ün son altı ayında ise 34.798 turist ziyaret etti.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber