EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

VALİ GÜNGÖR AZİM TUNA TATARİSTAN’DA

Eskişehir Valisi Vali Güngör Azim Tuna, Tataristan'ın başkenti Kazan'da yaptığı açıklamada, "Türk ve İslam kültürü, birbirinden ayrılmaz değerlerdir" dedi

Eklenme:03.10.2013 / 12:50          Güncelleme:03.10.2013 / 12:50
Eskişehir Valisi Vali Güngör Azim Tuna, Tataristan'ın başkenti Kazan'da yaptığı açıklamada, "Türk ve İslam kültürü, birbirinden ayrılmaz değerlerdir" dedi.
Vali Tuna, EESOB Başkanı Ekrem Birsen, ESO Başkan Vekili Sinan Musubeyli ve Yönetim Kurulu üyeleri eşliğinde bir dizi resmi ziyaret yapmak ve 'Kazan Summit 2013' Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı Ülkeleri 5. Uluslararası Ekonomi Zirvesi'ne katılmak üzere Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a gitti. Ziyaretin birinci gününde, Vali Tuna ve beraberindekiler Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un da bulunduğu Kazan Summit 2013 Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı Ülkeleri 5. Uluslararası Ekonomi Zirvesi'nin Uluslararası Bilgi Merkezi'nde düzenlenen tanışma kahvaltısına katıldı.
Zirvenin açılışının yapılmasından sonra Vali Tuna, yatırım formunda, "Önemli uluslararası spor ve fuar etkinliklerinin bölgenin ekonomik kalkınması ve turizm sektörü üzerindeki etkisi" konulu oturuma konuşmacı olarak katıldı. Burada Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu belirten Vali Tuna, "Hepinize 2013 TDKB Eskişehir'den selam getirdim" dedi.
TDKB uygulaması hakkında dinleyicilere bilgi veren Tuna, bugün İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelere ve Rusya Federasyonu Ekonomik Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Kazan'ın, 2014 yılında Türk Dünyası Kültür Başkentlik bayrağını Eskişehir'den alacağını belirterek, "TDKB uygulamasının misyonu; Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmaktır; bilimsel, kültürel, sanatsal araştırma, inceleme ve etkinlikler yaparak kültürel birliği ve dayanışmayı sağlamaya çalışırken dünya barışına, uygarlığına, bilime ve sanata katkıda bulunmaktır. İktisadi iş birliklerinin gelişmesi için ülkelerin kültürel anlamda birbirlerini daha iyi tanımaları gerektiğini düşünüyorum. Türk ve İslam kültürü birbirinden ayrılmaz değerlerdir. Diğer taraftan Rusya Federasyonu geniş coğrafyasında Türk kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Bugünkü zirveye ev sahipliği yapan Kazan’a gelecek yıl üstleneceği “Türk Dünyası Kültür Başkenti” misyonunda başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.
Programın akşam bölümünde ise Vali Tuna ve beraberindeki heyet, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un adına verilen akşam yemeğine katıldı. Kazan Atçılık Spor Kompleksin'de verilen yemekte Cumhurbaşkanı Minnihanov, Türkiye'den gelen heyetle özel görüşme yaptı. Görüşmeye; Vali Güngör Azim Tuna, Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, İstanbul Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Konya Milletvekili Cem Zorlu, Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunçangılı, ESO Başkan Vekili Sinan Musubeyli ve iş adamları katıldı.
Türk heyetini Tataristan'ın başkenti Kazan'da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Minnihanov, Tataristan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere ve kardeşlik bağlarının önemine değindi. Minnihanov, "Türkiye ile çok güzel kardeşlik bağlarımız var. Ticari anlamda ise Türk iş adamları Tataristan'a çok büyük yatırımlar yapıyor. Sizleri burada görmekten ve misafir etmekten çok mutluyuz" dedi.
Ziyaret esnasında duygularını dile getiren Vali Tuna, "Bu zirveye 2013 TDKB olarak Eskişehirli sanayici ve iş adamlarımızla geldik" dedi. Kazan ile Eskişehir kardeş şehirler. Eskişehir'in bundan sonra TDKB bayrağını teslim edeceği Kazan'ı yakından tanımak ve yardım amaçlı bilgi ve birikimlerimizi paylaşmak için buradayız" diye konuştu. Tuna, sözlerinin sonunda, Cumhurbaşkanı Minnihanov'a göstermiş oldukları misafirperverlik için teşekkür etti.
Ziyaretin sonunda Vali Tuna, Cumhurbaşkanı Minnihanov'a günün anısına el işlemeli bir vazo hediye etti.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber