EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

TÜRKONFED'DEN "DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ"NE DESTEK

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Demokratikleşme Paketi'nin Türkiye demokrasisi adına önemli bir kavşağın daha geçilmesi anlamına geldiğini ifade ederek, “Bu adımın yeni bir anayasa ile destekle

Eklenme:03.10.2013 / 13:30          Güncelleme:03.10.2013 / 13:30
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Demokratikleşme Paketi'nin Türkiye demokrasisi adına önemli bir kavşağın daha geçilmesi anlamına geldiğini ifade ederek, “Bu adımın yeni bir anayasa ile desteklenmesini öngörüyoruz” dedi.
Onatça, yaptığı açıklamada, paketin Türkiye’deki kutuplaşmayı sona erdirmesi, sosyal ve ekonomik reformların tetikleyicisi olması açısından önemli olduğunu belirterek, "Böylece, hukuk zemininde ilgili reformların kısa sürede yapılarak barış ve huzur ortamının tesis edildiği bir Türkiye, gelişmiş demokrasi kulvarına girecek ve orta gelir tuzağından kurtularak zengin ülkeler seviyesine doğru yol alacaktır" ifadesini kullandı.
Açıklamasında, "Toplumsal barış ve huzurun her zamankinden fazla önem taşıdığı bu günlerde içinde kısılıp kaldığımız orta gelir tuzağından kurtulabilmenin yegane yolu daha fazla demokrasidir" diyen Onatça şöyle devam etti:
"Daha fazla demokrasi sadece çözüm sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için değil, aynı zamanda yıllardır özlemini çektiğimiz tam demokratik ve müreffeh Türkiye yaratmak için de şarttır. TÜRKONFED olarak ilk günden beri ‘çözüm sürecini’ destekliyoruz. Demokratikleşmeye yönelik yasal düzenlemelerle birlikte; vatandaşlarımızın yaşam kalitesini, beklentilerini geliştirmeye dönük adımların atılmasını önemsiyoruz. Nitekim çözüm sürecinin etkilerini yatırım projelerinin tamamlanmasıyla görüyoruz. Ancak bölgede risk primlerinin hala yüksek olması, yatırımların arzu ettiğimiz seviyeye çıkmasını engelliyor. Refah artışını yavaşlatıyor. Bölgesel yoksulluk tuzağından çıkış, çözüm sürecindeki kararlılığın devam etmesi ve demokratikleşmede gerekli adımların atılması ile mümkün olacaktır. Bu süreç bizi sadece dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden birisi yapmayacak, aynı zamanda dünyanın gelişmiş demokrasilerinden biri olmaya da yaklaştırmış olacaktır. İşte bu noktada TÜRKONFED olarak açıklanmış olan paketin doğru yönde atılmış çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu adımın yeni bir anayasa ile desteklenmesini öngörüyoruz.”
Ancak kamuoyundaki beklentilerin de yüksek olduğunun altını çizen Onatça şunları kaydetti:
“Paketin eksileri ve artıları da var. Keşke bu adımları daha önce atabilmiş olsaydık. Bugünkü siyasi ve ekonomik sorunlarımızı aşmamızın yolu, geriden takip eden bir yaklaşımla değil, tam tersine proaktif olabilmekten geçiyor. Orta gelir tuzağından ancak bu şekilde çıkabiliriz. Sayın Başbakan’ın “Bugün açıkladığımız reformları da son olarak görmüyoruz” sözünü, demokratik sistemimizi derinleştirmeye devam etmek yönünde vermiş olduğu bir söz olarak kabul ediyoruz.”
Süleyman Onatça açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Açıklanan paket, Türkiye demokrasisi adına önemli bir kavşağın daha geçilmesi anlamına gelmektedir. Elbette paketin ayrıntıları ve nasıl uygulanacağı üzerine çok tartışacağız. Ancak önemli olan paketin içeriğinden çok Türkiye’deki kutuplaşmayı sona erdirmesi, sosyal ve ekonomik reformların tetikleyicisi olmasıdır. Böylece, hukuk zemininde ilgili reformların yapılarak barış ve huzur ortamının tesis edildiği bir Türkiye, gelişmiş bir demokrasi kulvarına girecek ve orta gelir tuzağından kurtularak zengin ülkeler arasındaki yerini alacaktır. Özlenen ve beklenen budur.”
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber