EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

UZMANINDAN SPOR YAPMA UYARISI

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof

Eklenme:03.10.2013 / 13:35          Güncelleme:03.10.2013 / 13:35
Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, haftada en az 5 gün 45 dakikalık tempolu yürüyüşün, tansiyon ve kötü kolesterolü düşürdüğünü belirterek, stresi azalttığını söyledi.
Kalp damar hastalığına yakalanmamak için de önerilerde bulunan Prof. Dr. Sait Alan, spor yaparak ideal bel çevresinin yakalanması halinde kalp damar hastalığına yakalanmanın ortadan kalkacağını ifade ederek, bu konuda yapılması gerekenlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Haftada en az 5 gün 45 dakika tempolu yürüyüş yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Alan, “En ucuz ilaç spordur, spor tansiyonu düşürür, faydalı kolesterolü yükseltir, zararlı kolesterolü düşürür, mutluluk hormonu salgılatarak stresi azaltır. İdeal bel çevresi erkekte 102 santimetre kadında 88 santimetredir. Liseli çağlarda sahip olduğumuz bel çevresini koruyabilirsek kalp damar hastalığına yakalanma ihtimalimiz familyal sebepler dışında hemen hemen imkansızdır. Haftada iki gün 2-3 köfte kadar et tüket. Ülkemizde kalp hastalığının ve ona bağlı ölümlerin en sık görüldüğü bölgeler; et tüketiminin yüksek sebze tüketiminin düşük olduğu doğu bölgelerimizdir. Bugün sigaranın başta kanser olmak üzere kalp damarlarını tıkadığı bilimsel olarak yüzde 100 kanıtlanmıştır. Ülkemizde faydalı kolesterolün kandaki değerleri genetik olarak düşüktür, faydalı kolesterol kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Zeytinyağının en büyük özelliği faydalı kolesterolü yükseltmesidir, Türkiye’de kalp damar hastalıklarının en az görüldüğü bölgelere baktığımızda zeytinyağı ve aynı zamanda sebze tüketimini yüksek olduğu Ege Bölgesi'ni görmekteyiz. İnsanın acizlik ve zayıflığını kavrayarak yaratıcısına sığınması, omzundaki tüm yükleri ve stresini ona emanet etmesi kişiyi rahatlatacak, stres hormonlarını azaltacaktır. Basit tedbirlerle kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk, yaş gruplarına göre yüzde 90 ve üzeri olabilmektedir. Asıl olması gereken de budur. Koruyucu hekimlik açısından öncelikle hastalığa yakalanmama gayreti içinde olunmalıdır” dedi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber