EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

EĞİTİM-SEN’DEN REKTÖR SEÇİMİ ÖNCESİ AÇIKLAMA

Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi tarafından, Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) rektör seçimleri öncesinde basın açıklaması yapıldı

Eklenme:03.10.2013 / 14:01          Güncelleme:03.10.2013 / 14:01
Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi tarafından, Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) rektör seçimleri öncesinde basın açıklaması yapıldı.
AÜ Yunusemre Yerleşkesi içerisinde toplanan bir grup Eğitim-Sen üyesi, rektör seçimleri öncesi, üniversite içerisinde bulunan sorunlar hakkında açıklama yaptı. Grup adına basın açıklamasını yapan Doç. Dr. Murat Emeksiz, farklı düşünce ve inanışların bir arada, barış içinde, doğaya zarar vermeden yaşayabilmesi için katılımcı demokrasiye ihtiyaç olduğunu söyledi. Emeksiz, ‘‘Demokrasi ve tartışma, kültürünün taşıyıcı unsuru olan üniversitelerde rektörlük seçimlerinin de fiilen demokratikleştirilmesi bir zorunluluktur. Öğretim üyelerinin seçim iradelerine saygı duyacak şekilde en yüksek oy alan rektör adayı lehine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Cumhurbaşkanlığı atama sürecinden geri çekilmek, diğer rektör adaylarının demokrasiye yapacakları en önemli fiili katkıdır. Rektör adaylarından bu iradeyi beyan etmelerini istiyoruz’’ dedi.
Üniversite içerisinde bulunan güvenlik güçlerinin fazla olduğunu ifade eden Emeksiz, ‘‘Üniversitelerde gereksiz olarak bulundurulan önemli araştırma malzemelerinin ve laboratuarların emniyeti için olabilir. Bunun dışındaki amaçla üniversitede güvenlik gücü bulundurulması, çeşitli kışkırtmalara kapı açmaktadır. Öğrencilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü yapması önündeki yönetsel engeller kaldırılmalıdır’’ diye konuştu.
Dekanların atama ile değil, seçim ile belirlenmesi gerektiğini de savunan Murat Emeksiz, ‘‘Enstitü, fakülte ve yüksekokullarda müdür yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve benzeri atamalar bilimsel katkı kıstasları temel alınarak yapılmalıdır. Ancak ardışık atamaların iki dönemden fazla olmamasına dikkat edilerek bölümlerin genç, dinamik çalışanlarının motivasyonu yükseltilmelidir. Atama kıstasları şeffaf olmalıdır. Fakülte ve yüksekokullarda yönetim kurulu, akademik genel kurul, bölüm kuralları işlerlik kazanmalıdır’’ şeklinde konuştu.
Grup, basın açıklamasının ardından olaysız olarak dağıldı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber