EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KAÇAK AVCILARIN YABAN KEÇİSİ KATLİAMI

Kaçak avcıların, Artvin’de koruma altında bulunan yabancı keçilerinden beşinin öldürdüğünü bildirildi

Eklenme:03.10.2013 / 14:12          Güncelleme:03.10.2013 / 14:12
Kaçak avcıların, Artvin’de koruma altında bulunan yabancı keçilerinden beşinin öldürdüğünü bildirildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde, kaçak avcılar tarafından vurularak öldürülen 5 yaban keçisi bulunduğunu açıkladı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, kaçak avcıların özelikle gece projektör kullanarak avlandıklarını ve her gördükleri parlayan göze ateş ettiklerini belirterek, “Dolayısıyla hayvanın dişisi, erkeği, yavrusu ve hatta cinsi dahi gözetilmemektedir. Bu da doğada daha büyük kayıplara sebep olmaktadır. Bilinçsiz avcılar tarafından yapılan bu avlanmada; bölge çok sarp bir yapıya sahip olduğundan vurdukları avların bir çoğuna ulaşamamaktadırlar. Doğada yaralı halde kalan hayvanlar ise acı çekerek can vermektedirler" açıklamasında bulundu.
AVLANMASI YASAK, CEZASI BÜYÜK
Bölge Müdürü Mustafa Bulut, daha çok kayalık arazileri tercih eden yaban keçilerinin Türkiye’de yaşadığı habitatların Artvin, Erzincan, Tunceli, Antalya ve Toros Dağları’ndaki kayalık sahalar olduğunu da ifade etti. Bulut, “Yazın su ihtiyacı için alçak rakımlara da inen yaban keçileri kaya kovuklarında güvenli yerler bulurlar. Merkez Av Komisyonu kararı gereğince yaban keçisi, avı yasak olan bir türdür. Özel izinle av turizmi kapsamında avlanabilir. Kaçak olarak ve yasadışı avlayanlar 12 bin liradan başlayan para cezasına çarptırılmakta, aynı zamanda haklarında kanun gereğince her bir hayvan için ayrı ayrı olmak üzere tazminat davaları açılmaktadır.
KAÇAKÇILARI İHBAR EDİN
Yaban hayatını korumak için koruma kontrol ekipleri ile denetimlerine ara vermeden devam ettiklerini bildiren Bulut, "Jandarma ve polis ekipleriyle birlikte yapılan koruma ve kontrollerde köylere gidilip, kahvelerde vatandaşlarla sohbet edilerek, yaban hayatı ve kaçak avcılık konusunda bilgilendirme yapılmaktadır" dedi. Vatandaşlardan, yaban hayatının korunması ve kaçak avcılığın engellenmesi için destek beklediğini ifade eden Mustafa Bulut, kaçak avcıların İl Şube Müdürlüğü, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü birimlerine bildirilmesini istedi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber