EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

EN DEĞERLİ BESİN ANNE SÜTÜ

Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op

Eklenme:03.10.2013 / 14:27          Güncelleme:03.10.2013 / 14:27
Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, bebekler için en değerli besinin anne sütü olduğunu söyledi.
Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, Başhekim Uzman Dr. İbrahim Ethem Çövüt, Başhekim Yardımcıları Op. Dr. Sami Cebelli, Uzman Dr. Avni Öztürk, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren ve Bebek Dostu Birimi çalışanları, Emzirme Haftası dolayısıyla Kadın Doğum Servisi’ni ziyaret ederek, annelere karanfil dağıttı. Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Saçkan, ziyaretten sonra yaptığı açıklamada ilk altı ay boyunca bebeklere verilebilecek en önemli besinin anne sütü olduğunu belirtti. Dr. Saçkan, "Anne sütü ile beslenme, diğer tüm beslenme şekillerinden üstündür. Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur. Bu sayede bebek ölüm ve hastalanma oranlarında belirgin azalmalar görülmüştür. Bebeklerde gaz, kabızlık gibi sorunlar olmaz. Anne sütü, bebeğin beslenmesi, yani büyüme ve gelişmesi için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılar. Emzirmenin anneye de faydaları vardır. Emzirme annenin ruhsal yapısını güçlendirir. Anne de yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır. Yani vurgulamak istediğimiz ilk 6 ay boyunca bebeğe sadece anne sütünün verilmesidir" dedi.
EMZİK VE BİBERONLARA DİKKAT
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren ise, beslenmede kullanılan biberon ve emziğin bebeklerde bir takım hastalıklara yol açtığını söyledi. Dr. İmren, "Annelerin tümü başlangıçta anne sütü ile bebeklerini beslemektedir. Zamanla dış etkenler ve kaygıyla birlikte biberon ile beslenmeye geçilmekte, bebeğin emmediği zamanlarda ağzına emzik verilmektedir. Bunun sonucunda bebekler anne sütü ile beslenmemekte ve emmemektedir. Emzik ve biberon kullanan bebeklerde damak yapısı bozulmakta, konuşma bozuklukları ortaya çıkmakta, enfeksiyonlar doğrudan bebeğe bulaşmaktadır. Bu nedenle bebeklerimizi emzik ve biberonun zararlı etkilerinden korumalıyız. En önemli nokta da emzirmeye başlayan anneler 6 ay sadece anne sütü ile bebeklerini beslemeleri, bu emzirme 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte en az 2 yıl sürmelidir” diye konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber