EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ÇALIŞMA HAYATI SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen “Yeni Teftiş Anlayışı ve Çalışma Hayatı Sorunlarına Farkındalık Oluşturma Toplantısı” Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı

Eklenme:03.10.2013 / 14:45          Güncelleme:03.10.2013 / 14:45
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen “Yeni Teftiş Anlayışı ve Çalışma Hayatı Sorunlarına Farkındalık Oluşturma Toplantısı” Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı.
Çalışma hayatına ilişkin kuralların ihlalini önlemek, işçi ve işverenleri iş mevzuatında yer alan kurallar hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, söz konusu tarafların mevzuat hükümlerine riayet etmelerine yönelik duyarlılıklarını artırmak ve iş mevzuatı kurallarını işyerlerinde kalıcı olarak uygulanabilir hale getirmek amaçlayan toplantıya geniş bir katılım oldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan İş Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Şimşek, özellikle Bakanlığın çalışma yaşamında iş teftişinde değişen anlayışına dikkat çekti. İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yeni teftiş stratejisini anlatan Şimşek, “Programlı teftişler, klasik teftiş anlayışı dışında, insanı odak noktasına yerleştiren, risk, alan veya sektör esaslı yapılan, ilgili tüm tarafları kapsayan, eğitim, iletişim ve bilgilendirmeye ağırlık veren çözüm odaklı teftişlerdir. Bu teftiş anlayışını 2010 yılından itibaren uygulamaya geçirmiş bulunuyoruz. Etkin teftiş anlayışının bir parçası olarak, işverenlerimizin filli durumlarını dikkate alarak mevzuatın el verdiği ölçüde esneklik tanınması sağlanmakta ve mevzuat hükümleri lehte yorumlanmaya çalışılmaktadır” dedi.
ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Güven Barış Yüksel, değişen koşulların mevzuatta da yeni düzenlemeler gerektirdiğini söyledi. Yüksel, “Uygulama süreçlerinde gerek alışma gerekse uygulama süreçlerinde sıkıntılar olabilmiştir. İnsan hayatına değer vermeyen, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden kaçınan bir tutumu benimsemek mümkün değildir. Dünyada iş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı her yıl yaklaşık 22 milyonu bulmakta, ülkemiz ne yazık ki bu sıralamada 3. sırada yer almaktadır. Ülkemizde genel olarak iş hayatını denetleme yetkisi devlete aittir. İş dünyasını temsil eden bizler, tüm işverenler, çalışanlar ve kamunun da işbirliği ile güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarını yaratmak ve ülkemizin iş güvenliği sicilini düzeltmek zorundayız. Bu temennimiz, iş dünyasının iş güvenliği meselesini, uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade çalışanların sağlığını ve güvenliğini destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görmesi ile gerçekleşebilir. Böyle bir kültürün oluşması için de istihdam üzerindeki vergi ve yükler rekabet gücünü olumsuz etkilemeyen bir yapıya kavuşturulmalı, teftişler ve cezalar kepenk indirten değil, eğiten ve işverenin sürekliliğini teşvik eden, hatadan caydıran etken olmalıdır. Yatırım yapan, üreten, istihdam eden ülke ekonomisine katkı sunmak için canla başla çalışan esnafımız, ticaret ve sanayi erbabımızın sırtına yük olarak gelmemeli, kalkınması ve sürdürülebilirliği için düzenlenmelidir” dedi.
Toplantıya İş Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Şimşek, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel, Ahmet Selçuk Erdoğan, Genel Sekreter Sema Sandal, Çanakkale Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Hakkı Alacaoğlu, Balıkesir SMMMO Başkanı Metin Yalçın ile Çanakkale ve Balıkesir’den oda, dernek temsilcileri ve çeşitli sektörlerin temsilcileri katıldı.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber