EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KARABÜK’TE ŞAP AŞILAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından il merkezi ve ilçelerde yılı sonbahar Şap aşılama kampanyası başlatıldı

Eklenme:03.10.2013 / 14:52          Güncelleme:03.10.2013 / 14:52
Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından il merkezi ve ilçelerde yılı sonbahar Şap aşılama kampanyası başlatıldı.
Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı, Bakanlık tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları İle Mücadele Programı kapsamın da, Karabük Merkez ve 5 ilçede şap aşılama çalışmaların başladığını söyledi.
Şap aşılama çalışmalarının 20 Kasım tarihinde sonuçlanacağını ve 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanların aşılanacağını beliren Çataklı, “ Halk arasında ‘Dabak’ olarak ta bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde ise yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. 5996 sayılı Kanun gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 6 bin 400 TL idari para cezası ile cezalandırılması hükmü mevcuttur. Aşılama kampanyası, İl merkezinde Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz, İlçelerde ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecek” dedi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber