EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GEVAŞLI ÇİFTÇİNİN TEŞVİK SIKINTISI

Van’ın Gevaş ilçesinde 7 yıldır sebze üretimi gerçekleştiren Gürbüz Tarım İşletmesi’nin sahibi Kerem Gürbüz, şimdiye kadar herhangi bir konuda teşvik alamadığını belirtti

Eklenme:03.10.2013 / 14:57          Güncelleme:03.10.2013 / 14:57
Van’ın Gevaş ilçesinde 7 yıldır sebze üretimi gerçekleştiren Gürbüz Tarım İşletmesi’nin sahibi Kerem Gürbüz, şimdiye kadar herhangi bir konuda teşvik alamadığını belirtti.
800 dönümlük bir arazide 7 yıldır sebze üretimi yaptığını ve yaklaşık 110 kişinin istihdamını sağladığını ifade eden Gürbüz, ancak teşviklerden yararlanamadığı için sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Gürbüz, “İlk başlarda bize burada tarım yapılamadığını söylediler. Ama biz şu anda burada domates, biber, patlıcan, salatalık başta olmak üzere 24 çeşit sebze üretiyoruz. Bunun yanında çilek üretimimiz var. Ancak 7 yıldır devletten hiçbir şekilde teşvik alamadık. Kiraladığımız bu arazilerin bazıları müşterek tapuya sahip. Bazılarının da sahibi ölmüş. Bu nedenle tapusunu çıkaramadığımızdan dolayı hiçbir teşvik alamıyoruz. Bu da bizleri çok etkiliyor. Yılda yaklaşık 50 bin TL tutarında sadece mazot yakıyoruz. Bunun yanında 110 elemanı çalıştırmak da bizlere sıkıntı oluşturuyor. Bu nedenle yetkililerden bize yardımcı olmalarını ve bu teşviklerden bizim de yararlanmamızı sağlamalarını istiyoruz” dedi.
Mevsim şartlarının da kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden Gürbüz, “Yağmur ve rüzgar bazı ürünleri çok etkiliyor. Rüzgar ürünlerde verimliliği azaltırken, yağmur ise sebzelerin çiçeklerine zarar veriyor. Geçen gün yağan yağmur bize 150 bin TL tutarında zarara neden oldu. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen yıllardır başarılı bir şekilde sebze üretimini gerçekleştirdik. Yetkililerden bize destek çıkmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.
İlçedeki sebze üretimini daha da genişletebilmek için projelerinin olduğunu ve imkanlar dahilinde bu projelerini hayata geçireceklerini dile getiren Gürbüz, “Tarımla ilgili yeni hedeflerimiz var. Şu anda 800 dönümlük bir alanda olan sebze üretimimizi, bin 500 dönümlük bir alana yaymayı hedefliyoruz. Böylelikle burada 200 ila 250 kişinin istihdamını sağlamış olacağız. Ayrıca ilçede bir soğuk hava deposu kurup, ilçede erken sebze üretip, geç bitirmek içinde 30 dönümlük alanda modern seracılık yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber