EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

DİYANET-SEN GENEL MERKEZİ’NİN AÇILIŞI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Kıyafet konusunda sadece başörtülü insanlarımızın değil, başı açık insanlarımızın da yaşam tarzına müdahale eden, ayakkabısından tutun da eteğinin boyuna kadar, giyeceği elbisenin her tür özelliğini tarif eden şekilci, t

Eklenme:03.10.2013 / 15:21          Güncelleme:03.10.2013 / 15:21
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Kıyafet konusunda sadece başörtülü insanlarımızın değil, başı açık insanlarımızın da yaşam tarzına müdahale eden, ayakkabısından tutun da eteğinin boyuna kadar, giyeceği elbisenin her tür özelliğini tarif eden şekilci, tek tipçi, kişinin yaşam alanına müdahale eden anlayışı ortadan kaldırdık”dedi.
DİYANET-SEN Genel Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, DİYANET-SEN Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, MEMUR-SEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’da katıldı. Başarılı çalışmalarından dolayı sendika yetkililerini kutlayan Bozdağ, açılışın Camiler ve Din Görevlileri Haftası'na denk getirilmesinin de önemli olduğunu söyledi. Yapılan düzenlemeler hakkında bilgi veren Bozdağ, “1 Mayıs'ı bayram ilan ettik. 1977'den sonra işçilere Taksim'i açan ilk hükümetiz. Gerek çalışanları gerek sendikalar güçlendirmek için adımlar atmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Din ve vicdan özgürlüğünün alanının genişletmek adına son demokratikleşme paketinde de önemli ve tarihi adımlar olduğunu ifade eden Bozdağ, "Hükümetimizi de bu noktada haksız yere eleştirenler, iftira atanlar oldu. Ama biz kişilerin bireysel tercihleriyle kendi yaşam tarzlarına ilişkin bütün hayata geçirmek istedikleri hususların tamamını yasal güvenceye kavuşturduk ve atacağımız bu yeni adımla çıkacak yasayla kişilerin dininden, siyasi, felsefi görüşünden anlayışından dolayı farklı tercihlerini teminat altına aldık, buna kim müdahale etmek isterse, kim engel olmak isterse onu 1-3 yıl arasında hapis cezasıyla değiştiren düzenlemeyi getiriyoruz. Bir başka adım da atıldı bu çerçevede, ayrımcılık maddesi kapsamında, toplu ibadet yapma imkanı vardı bizim yasalarımızda da ama bireysel olan güvence altında değildi. Bir toplu ibadetin yanında bireysel olarak ibadetleri güvence altına alan bir adım attık. Kişilerin inancının gereğini yapmalarını engellemeyi suç haline getiren başka bir adım attık. Bu yaptığımız iki düzenlemenin tamamı da bu ülkede yaşayan hangi inanca, dine veyahutta din içinde hangi farklı yorumlara sahip olursa olsun bütün vatandaşlarımızın inançlarını ve bunun gereklerini yapmalarını teminat altına alan bir düzenlemedir” değerlendirmesini yaptı.
BAŞÖRTÜ DÜZENLEMESİ
Düzenlemeyi demokratikleşme adımı olarak nitelendiren Bozdağ, şöyle konuştu:
"Kıyafet konusunda sadece başörtülü insanlarımızın değil başı açık insanlarımızın da yaşam tarzına müdahale eden, ayakkabısından tutun da eteğinin boyuna kadar, giyeceği elbisenin her tür özelliğini tarif eden şekilci, tek tipçi, kişinin yaşam alanına müdahale eden anlayışı ortadan kaldırdık. Hani 'yaşam tarzına müdahale' diyor ya, işte bu kılık kıyafet yönetmeliği tam da bunun somut örneğiydi. Sadece kadınlar arasında ayrımcılığı getirmiyor ayırdığı kadınların her iki grubuna da ayrı ayrı haksızlık ve baskı uyguluyor. Erkekler bakımından da pek çok haksızlığı barındırıyordu. Şimdi hem erkekler hem kadınlar bakımından eşitliği, hukukun gereğini hayata geçiren bir adımı atmış oluyoruz. Yaşam tarzına devlet eliyle yapılmış ve devam eden bir muameleye son veriyoruz. Bu yönetmelik kalktıktan sonra Ceza Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle eski alışkanlıklara devam etmek isteyenlerin karşısına da cezai müeyyideler getirerek bu adımları güvence altına alıyor ve yeni bir hamleyi ülkemizde gerçekleştirmiş oluyoruz."
Demokratikleşme paketinin açıklanmasının ardından çıkan yaklaşımların önemli olduğunu belirten Bozdağ, “Bu Türkiye'nin son 11 yılda yaşadığı demokratik dönüşümün, sağda solda, hangi noktada durursa dursun Türk insanını getirdiği ileri noktanın bir göstergesidir. Bu da bu paketin belki en büyük başarısıdır" diye konuştu.
Diyanet Akademisi adı altında yeni bir adımı atmayı planladıklarını kaydeden Bozdağ, imamların, müezzinlerin, müftülerin, din hizmeti sunanların doğrudan atanması uygulamasına bu kanunun çıkmasından sonra son verileceğini söyledi. Söz konusu kişilerin belli bir süre aday ünvanıyla hizmet öncesi eğitime alınacaklarını belirten Bozdağ, “Bu eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından atamaların gerçekleşecek. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor” şeklinde konuştu.
ALEVİ SORUNLARI
Alevi vatandaşların sorunlarıyla ilgili, Hükümet olarak ciddi adımlar attıklarını belirten Bozdağ, "Demokratikleşme paketi açıklandığında bunların olmaması, bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez çünkü yürüyen ayrı bir çalışma var. Ayrı çalışma kapsamında bu konuda adım atacağımızı Türkiye kamuoyuna açıkladık. Bu paketin içine koyacağımıza dair bir açıklamamız olmadı. Bu çalışmalar nihayete erdiğinde onu da bu paketi açıkladığımız gibi Türkiye kamuoyuyla paylaşacak, milletimizin tartışmasına açacak ve ondan sonra da bu konuda atılması gereken adımları atacağız. Kaldı ki bu paketin tamamı Türkiye'de etnik kökeni ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, din içinde farklı anlayışları ne olursa olsun bütün vatandaşlarımız için adımları içermektedir. Bunu ayırmak, 'falanlar var, filanlar yok' diye değerlendirme yapmak fevkalade yanlış olur” ifadesini kullandı.
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar da, hiçbir zaman ücret sendikacılığı yapmadıklarını belirterek, “Diyanet-Sen bugün 70 bine yaklaşan üye sayısı ile Memur-Sendikaları içerisinde yüzde 56,03 sendikalaşma oranıyla Türkiye’nin en yüksek sendikalaşma oranına sahip memur sendikasıdır” şeklinde konuştu.
Diyanet-Sen’in 10 yıldır yetkili sendika olmanın haklı gururunu yaşarken, zirvede kalmanın gereklerini de yerine getirmeyi ihmal etmeden yoluna devam ettiğini kaydeden Bayraktutan, “Bu başarı hepimizin başarısıdır. Büyük Diyanet-Sen ailesinin başarısıdır” dedi.
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da, konfederasyonlarının çalışmaları hakkında bilgi vererek, Demokratikleşme paketine "evet ama eksik" dediklerini belirtti. Gündoğdu, sadece başörtüsüne ilişkin alınan kararı bile ayrımcılığın sona erdirilmesi için önemli bir adım olarak nitelendirerek, "Başörtüsü Allah'ın bir emridir, demokratik bir tercihtir. Asker bir kardeşimizin başörtüsünün olması, güvenliğe mi engel olur, yargı mensubu bir kardeşimizin başörtüsü olması adaleti mi engeller" değerlendirmesini yaptı.
Konuşmaların ardından Bozdağ ve beraberindekiler, açılışta okunan duanın ardından 'DİYANET-SEN' Genel Merkezi'nin açılışını yaparak, binayı gezdi.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber