EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzmirde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Konak ilçesinde yaptığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıldı

Eklenme:17.02.2019 / 15:45          Güncelleme:17.02.2019 / 15:45

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesinin Konak ilçesinde yaptığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıldı.

Partisinin İzmir belediye başkanlarının tanıtımı için düzenlenen programında ardından Pasaport Vapur İskelesine geçen Kılıçdaroğlu, iskele girişinde bulunan Kantar Polis Merkezi Amirliğinde görev yapan polislerle tokalaştı, görevlerinde başarı diledi.

Kılıçdaroğlu daha sonra iskeleden vapura bindi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve CHPnin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer ile ilçe belediye başkanları da Kılıçdaroğluna eşlik etti.

Vapurun açık hava kısmında bir süre körfezi izleyen Kılıçdaroğlu, İzmirin güzelliği, İzmirde yaşamanın ayrıcalığı ifadelerini kullandı. Bir süre vapurun kaptan köşkünde seyahat eden Kılıçdaroğlu, Karantina Vapur İskelesinde inerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanının açılış törenine katıldı.

- 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı

Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada, kentte yaşamanın ayrıcalıkları olduğunu, kentlerin meydanlara, kıyılara, parklara ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Kentte yaşayanların enerjilerini meydanlarda boşalttığını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu nedenle meydanlara ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu İstanbuldaki Taksim Meydanının insanlara, toplantılara yasak olduğunu ifade ederek, Kent kültüründen yoksun olanların davranışlarıdır bu. Meydan yapıyorsanız o meydanlarda insanlar olacak, miting yapacak, gösteri yapacak insanlar. Barış ve dostluk içinde, düşüncelerini ifade edecek. Meydanların özelliği budur. dedi.

İki 15 Temmuz olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Bir halkın 15 Temmuzu, iki sarayın 15 Temmuzu. Biz halkın 15 Temmuzuna evet, sarayın 15 Temmuzuna hayır diyoruz. Halkın 15 Temmuzu bir demokrasi şölenidir. Karşılığında bedellerin ödendiği bir demokrasi şölenidir. Birileri de 15 Temmuzu Allahın lütfu sayıp 20 Temmuz sivil darbesini yaptı. OHAL görüşmelerinin başladığı 20 Temmuzda OHALe hayır diyen bir gelenekten, demokrasi geleneğinden, Kuvayımilliye geleneğinden geliyoruz. O nedenle 20 Temmuz darbesine hayır dedik. Biz halkın 15 Temmuzundan yana olacağız. 20 Temmuzda OHAL ilan edildi, parlamento devre dışı bırakıldı. Biz bunu meşru görmedik. diye konuştu.

-Devlet ayrıdır, siyasi iktidar ayrıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 20 Ocakta Ordudaki konuşmasında AK Partinin bütün adaylarının MİT ve polis tarafından incelendiğini söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, Devlet ayrıdır, siyasi iktidar ayrıdır. Devlet bakidir, siyasi iktidar geçici. İlk kez 20 Temmuzda sivil darbe yapanlar devlet olmak için mücadele ediyor ve devletiz diyorlar. ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gaziler için yardım toplanmasına karar verildiğini, 696 sayılı kararnamede bunun yer aldığını, genelge yayınladığını anlatarak, şöyle devam etti:

Türkiye genelinde yardım yapılacak o genelgeye göre. Tarihi 27 Aralık 2017. Şimdi 2019. Toplanan paralar ne oldu? 15 Temmuz şehit ve gazileri için toplanan milyonlarca para ne oldu? Ben soruyorum, 15 Temmuz şehitleri ve gazileri adına soruyorum. Ama onlar her türlü istismarı yapıyorlar. Soruyorum, tık yok. Milyonlarca para nerede, kime verdiniz? Şimdi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanında bir kez daha soruyorum. Soracağınız kişilerden birisi de burada kiracı olarak bulunup belediye başkanı adayı olan kişi. Beyefendi Denizliden kalktı geldi. İzmir kiracı kabul etmez. Bir de sözde ekonomi bakanıymış. Ekonomiyi hangi hale getirdi? Şimdi tanzim satış mağazaları açıyorlar. Vatandaş geçinemiyorum deyince de kalkacak beyefendi vatandaşı suçlayacak, Sen merminin fiyatını biliyor musun? Sen Hasan Tahsinin kurşununu biliyor musun? Geçenlerde çok acı bir olay yaşandı. Kartalda bir bina çöktü, çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Allahtan rahmet diliyoruz. Cenazeye katılmış, konuşma yapıyor, Oraya ondan başka kimse gelmedi diyor. Orada belediye başkanlarımız, genel başkan yardımcılarımız, il başkanımız, Ekrem İmamoğlu da var. Niye görmüyorsun?

- 35 bin aileye ücretsiz patates ve kuru soğan

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da meydana 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonraki ilk belediye meclis toplantısında oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı adını verdiklerini kaydetti.

Kocaoğlu tanzim satışlara bir model olarak kooperatifleri önerdiklerini dile getirerek, İzmirde 35 bin ailenin desteğe muhtaç olduğunu, bu nedenle 35 bin aileye ücretsiz kuru soğan ve patates desteği vermeye başlayacaklarını söyledi.

71 bin 500 metrekarelik 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı, çocuk oyun alanı, sahne olarak kullanılabilecek gösteri alanı, su oyun alanı, dinlenme alanları, bisiklet ve yaya yolları, özel tasarlanmış kentsel donatılar, etkinlik alanları ve çeşitli heykellerden oluşuyor.

Kılıçdaroğlu, açılışın ardından yine vapura binerek, Üçkuyulara kadar seyahat etti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber