EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

NATO Askeri Komitesi İzmirde

NATO Askeri Komitesi, İzmirde bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığını ziyaret etti

Eklenme:20.02.2019 / 16:24          Güncelleme:20.02.2019 / 16:24

İZMİR (AA) - NATO Askeri Komitesi, İzmirde bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığını ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Gülerin davetiyle gerçekleşen resmi ziyarette komite üyelerini, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral John C. Thomson ve NATO Müttefik Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Erhan Uzun karşıladı.

Orgeneral Recep, burada yaptığı konuşmada, NATOya katılım süreci tamamlanan Kuzey Makedonyanın üyeliğinin NATOnun güvenlik ve istikrarına etkisi bakımından bölgeye mesaj göndereceğine inandığını söyledi.

Çevremizde son zamanlarda meydana gelen gelişmeler ile güney bölgemizdeki istikrarsızlık ve kargaşatamı, NATO Kara Komutanlığının güçlendirilmesine yönelik stratejik öngörümüzün ne kadar tutarlı olduğunu göstermektedir. ifadelerini kullanan Recep, Kara Komutanlığımız sahip olacağı 7/24 harekat merkezi ile stratejik konumunun kriz bölgelerine yakınlığının ve gerek NATO Yüksek Hazırlıklı Kolordusu Karargahı-Türkiye (NRDC-Turkey), gerekse Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezimiz (COE-DAT) ile kuracağı yakın etkileşimin avantajlarını kullanarak, bölgesel durumsal farkındalığı en üst düzeyde tesis edebilecektir. diye konuştu.

Orgeneral Abdullah Recep, Yeni Komuta Yapısı Adaptasyonu gereğince ve uzun dönem rotasyon planına uygun olarak NATO Yüksek Hazırlıklı Kolordusu Karargahı-Türkiye, eğitim ve tatbikatlar konusunda NATO Kara Komutanlığı ile iş birliği içerisinde bulunacaktır. dedi.

Türkiyeye misafirperverliği için teşekkür eden NATO Askeri Komite Başkanı Hava Orgeneral Sir Stuart Peach ise ittifak ve askeri komite adına Türkiyenin NATOya katılışının 67nci yıl dönümünü kutladı.

Peach, ziyaretin askeri komite için tarihi olduğunu da belirterek, şunları kaydetti:

Kuzey Makedonya askeri temsilcisi ilk defa bu ziyaretle aramıza katılmıştır. Türk heyetine bu sıcak karşılama için tekrar teşekkür ederim. İlk olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya çapında NATO görev ve harekatlarında devam eden katkıları ve sorumlulukları başarıyla yerine getirmesinden dolayı minnettarlığımızı belirtmek isterim.

Bunların ötesinde ittifaka mensup personel, İzmirde 67 yıl boyunca Türk misafirperverliğine şahit olmuştur. Sizin ülkenizin misafirperverliğine şahit oldular. Minnettarız. Askeri komite olarak bugün resmi bir ziyaret amacıyla buradayız. Biliyoruz ki biz sadece bu ziyaretin tecrübesinden istifade etmeyeceğiz, aynı zamanda buradan bu ziyaretin anılarıyla geri döneceğiz. Gelmeden önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Gülerle görüştüm. Askeri komitenin bütün üyelerine selamlarını iletti.

- Terör örgütleri, NATOnun da güvenliğine açık bir tehdit

Konuşmaların ardından Genelkurmay Plan ve Prensipler Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mustafa Oğuz, ev sahibi ülke sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumda Türkiyenin 67 yıl boyunca NATOya sağladığı katkılar hakkında bilgi veren Oğuz, NATOnun yeni güçlendirilmiş komuta yapısında NATO Müttefik Kara Komutanlığının artan öneminin altını çizdi.

Tümgeneral Oğuz, sunumunda, NATO Yeni Komuta Yapısının gerektirdiği eğitim ve tatbikat faaliyetlerinde, bilgisayar destekli olanların İstanbulda konuşlu Çokuluslu Müşterek Harp Merkezinde, fiili tatbikatların ise Seferihisarda bulunan Müşterek Fiili Tatbikat Merkezinden istifade edilerek icra edilebileceğini dile getirdi.

Türkiyenin 67 yıldır NATOnun değerli ve önemli bir müttefiki olduğuna dikkati çeken Oğuz, terör ve onun tüm şekilleriyle mücadelede NATOnun dayanışma içinde olmasının hayati önemde olduğunu vurguladı.

DEAŞ, PKK/PYD-YPGnin Türkiyenin olduğu kadar NATOnun da güvenliğine açık bir tehdit olduğunu ifade eden Mustafa Oğuz, Türkiyenin güvenliğinin bir bütün olarak aynı zamanda Avrupanın güvenliği olduğunu belirtti.

Oğuz, İzmirin sosyal, kültürel, eğitim ve endüstriyel açıdan gelişmiş yapısının NATO Müttefik Kara Komutanlığına fayda sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Görüşmelerin sonunda toplantıya katılan komutanlar hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber