EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Yıllık ortalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yıllıktalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var

Eklenme:19.03.2019 / 15:20          Güncelleme:19.03.2019 / 15:20

AFYONKARAHİSAR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yıllıktalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var. Bir taraftan da yerin altında çıkarılmayı bekleyen kömürümüz, kaynağımız var. Niye dışarıya para ödeyelim. Çıkartalım bunu ekonomiye, vatandaşın hizmetine sunalım. Herkes mutlu olsun. dedi.

Dönmez, Afyonkarahisarın Dinar ilçesinde Cumhur İttifakı seçim bürosu önünde vatandaşlara hitap ederek, belediyeciliğin sorumluluk isteyen bir iş olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde aynı ekipte görev aldığını belirten Dönmez, Tıpkı Veysel Eroğlu hocamız gibi, o İSKİde genel müdürdü, ben İKTAŞda genel müdür yardımcısıydım. Ne kadar zor olduğunu ama bir o kadar da heyecanlı olduğunu fiilen yaşamış birisiyim. diye konuştu.

Burada Cumhur İttifakı hedeflerinin amaçlarının belli olduğuna dikkati çeken Dönmez, şöyle devam etti:

Gizlimiz, saklımız yok. Her iki lider açıkladı. Sayın vekillerim de izah ettiler. Yaklaşık üç haftadır kampanya boyunca herhalde 25 ili geçti ziyaretlerimiz. Belki 100e yakın ilçe belde ziyaretlerimiz söz konusu oldu. Oralarda da bir kısmında ittifak halinde seçime girdiğimiz yerler var. Karşı tarafta da kendisine Millet İttifakı diye seçime girenler var. Ancak özellikle büyükşehirlerde, burda var mı, bilmiyorum? Millet İttifakının adayları içerisinde ben onlara sözde diyorum HDPli, ne olduğu belirsiz geçmişte sabıkası olan kişiler var. Bunlar şimdi tek tektaya çıkmaya başladı. Zaten butaklığı da açıklayamadılar. Neden korktular, Butaklıklarımızı açıklarsak, bu millet bize Millet İttifakı demez zillet ittifakı der diye korktukları için bunları açıklayamadılar. İstedikleri kadar gizlesinler, istedikleri kadar saklasınlar, bu millet sizin ne olduğunuzu gayet iyi biliyor. İnşallah 31 Martta sandıkları patlatarak, bunlara gereken cevabı vermiş olacağız.

- Altının üstünde oturuyorsunuz

Enerjiyle ilgili yaptıkları çok iş olduğunu vurgulayan Dönmez, Dinarda yerin altında kömürü keşfettik. Kömür santraliyle alakalı da burada bir takım dedikodular yapılmış. Kesinlikle inanmayın. Biz burada yeraltı işletmeciliği yapacağız. Yaklaşık 1 milyar tonluk linyit rezervimiz var. Bugün bunun dörtte üçünü yapmış olsak tam 30 milyar dolarlık bir rezerv. Bak, altının üstünde oturuyorsunuz. ifadesini kullandı.

Dünya kadar parayı yurt dışına ödediklerini dile getiren Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Başta petrol, doğal gaz, kısmen kömür de ithal ediyoruz. Yıllıktalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var. Bir taraftan da yerin altında çıkarılmayı bekleyen kömürümüz, kaynağımız var. Niye dışarıya para ödeyelim? Çıkartalım bunu, ekonomiye, vatandaşın hizmetine sunalım. Herkes mutlu olsun. Ama bazıları çifte standart uyguluyor. Birkaç hafta önce Zonguldaktaydık. Zonguldak biliyorsunuz maden şehri,ada muhalefet milletvekilleri de diyor ki burada daha fazla istihdam olsun, daha fazla işçi olsun, daha fazla kömür üretelim diye destekliyorlar. Eyvallah dedik. Ama Eskişehirde, Trakyada istemiyorlar. Biz Ankarada ne diyorsak, Zonguldakta da Eskişehirde de Afyonkarahisarda da Diyarbakırda da hep aynı şeyleri ifade ettik. Yalan dolan yok. İnşallah sadece Dinar değil, ülkemizin dört bir tarafında çok miktarda kömür rezervi tespit ettik. Bunları ekonomiye kazandırmak bizim boynumuzun borcu. Petrol, doğal gaz aramalarını ve araştırmalarını en az iki misli artırdık. Hemen de ilk meyvelerini görmeye başladık. Trakyada ilk keşfimizi yaptık. Yaklaşık 300 bin hanenin 10 yıl yetecek doğal gazını keşfettik.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber