EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kemeraltına UNESCO armasını birlikte koyacağız

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, Kemeraltının da yer aldığı bölgenin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için başvuru yapılacağını belirterek, Kemeraltına UNESCO armasını birlikte koyacağız

Eklenme:20.03.2019 / 19:46          Güncelleme:20.03.2019 / 19:46

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, Kemeraltının da yer aldığı bölgenin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için başvuru yapılacağını belirterek, Kemeraltına UNESCO armasını birlikte koyacağız. dedi.

Zeybekci, Tarihi Havagazı Fabrikasında, Alsancaktaki eski Tekel Fabrikasının İzmir Kültür ve Sanat Kompleksine dönüştürülmesine ilişkin projesini tanıttı.

Tekel binasının İzmirin en önemli hazinelerinden biri olduğunu ve kentin ruhunu besleyecek bir sanat merkezi haline getirileceğini belirten Zeybekci, Kentler yaşayan varlıklardır. Tarihi yapılar da kentlerin ruhunu besleyecek zenginliklerdir. Biz de atıl durumdaki Tekel binasını ayağa kaldırarak, kente kazandıracağız. dedi.

Zeybekci, kompleksin resim, müzik, heykel gibi sanatın her dalında modern ve klasik anlayışı birleştireceğine işaret ederek, şöyle konuştu:

Bir şehre sanat hakim oluncaadaki hava bile değişiyor. Yılların ihmalkarlığıyla bir kenara atılan bu güzel yapıyı dönüştüreceğiz. Bu binayı dönüştürdükçe kent de onun ruhuna ayak uyduracak, o da yenilenecek. 25 bin metrekarelik kapalı alana sahip bu yapı, İzmir Kültür ve Sanat Kompleksi olarak hayata geçecek.

Değişimi sağlarken eskiyi de koruyacaklarını vurgulayan Zeybekci, kentin hafızasını da hatırasını da koruyacaklarını, Kemeraltını da hak ettiği görünüme kavuşturacaklarını belirtti.

- Bu hafta başvuru yapılacak

Zeybekci, Karaburun Yarımadasında Mordoğan bölgesinin Özel Çevre Koruma Alanı ilan edildiğine değinerek, Kemeraltının da içine dahil olduğu bölgenin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması için bu hafta başvuru yapılacak. Kemeraltına UNESCO armasını birlikte koyacağız. ifadesini kullandı.

Türkiyenin ve dünyanın en iddialı kültür sanat projeleri için çalıştıklarını anlatan Zeybekci, Medeniyetler Müzesi projesinin de bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Konuşmasını tamamlayan Nihat Zeybekciye, İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta tarafından İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, Alsancaktaki Ege Uygarlıkları Müzesi Proje Yapım İşi kapsamında hazırlanan restorasyon projesine ilişkin olumlu kararı iletildi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber