EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türk Eximbank genç ihracatçıları da destekleyecek

YUSUF ŞAHBAZ - Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, banka olarak Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisi programını devreye aldıklarını belirterek, aynı çalışmayı genç girişimci ihracatçılar için de planladıklarını söyledi

Eklenme:24.03.2019 / 08:04          Güncelleme:24.03.2019 / 08:04

İZMİR (AA) - YUSUF ŞAHBAZ - Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, banka olarak Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisi programını devreye aldıklarını belirterek, aynı çalışmayı genç girişimci ihracatçılar için de planladıklarını söyledi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2018de Türkiyenin 52 bankası arasında kredi hacminde en büyük 8inci, dünyadan kaynak getiren 7nci banka olduklarını, aktif büyüklükte de 10uncu sıraya ulaştıklarını aktardı.

Türkiyenin ihracat artışanının üzerinde bir performansla reel sektöre finansman sağlamak istediklerini vurgulayan Yıldırım, İhracatın finansmanında 2019 için kendimize dolar bazında yüzde 10 artış hedefi koyduk. Toplam finansman desteğini 48,4 milyar dolara çıkararak, ihracatın yüzde 27sini desteklemiş olacağız. dedi.

Türk Eximbankın önceliğinin daha çok ihracatçıyla çalışmak, daha uygun maliyetlerle finansman sağlamak ve sektöre yeni ürünler sunmak olduğuna değinen Yıldırım, şunları kaydetti:

Bunların yanında KOBİlere öncelik verdik. 2019da hepsinin yanına kadın girişimcilerimizi de ekledik. Dünya Kadınlar Gününde takdim ettik bunu. Orada önemli bir potansiyel olduğunu gördük. İlk anlaşmayı QNB Finansbank ile yaptık. Kadın girişimcilerimiz için 200 milyon dolar ve buna ilave 100 milyon liralık bir kaynak ayırdık. Aynı anlaşmayı diğer banklarla da yapabileceğimizi söyledik. Bu sene önemli sayıda kadın girişimcimizi mevcut portföyümüze eklemek istiyoruz. Sene sonunda ihracatçı portföyümüzün 12 bin 500e ulaşması hedefinde kadın girişimcilerimizin önemli payı olacak.

- Gençler için de düşünüyoruz

Kadın ihracatçı girişimciler paketinden sonra yeni hazırlıklar içinde olduklarına işaret eden Yıldırım, Aynı çalışmayı gençler için de düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde genç girişimci ihracatçılarımız ve onların sivil toplum kuruluşlarıyla daha yakından çalışacağız. Oradaki portföyün ne olduğunu, bizim ihracatçı hedeflerimize nasıl bir etkisi olacağını anlamaya çalışıyoruz. diye konuştu.

Çalıştıkları ihracatçıların geri ödeme performansından son derece memnun olduklarını dile getiren Yıldırım, portföydeki KOBİ payının son yıllarda hızla arttığına dikkat çekerek, Portföyümüzdeki KOBİ payını 2017de yüzde 63, 2018de yüzde 71e çıkardık. 2019 hedefimiz de yüzde 75e ulaşmasıdır. Bu hedefe kadın girişimci ihracatçılarımızın eklenmesini çok önemli buluyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber