EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GRAFİKLİ - Darbeci albay darbe yapalım sözüyle şaka yapmış

ÖMER SÜT - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Söke Garnizon ve 11

Eklenme:24.03.2019 / 08:19          Güncelleme:24.03.2019 / 08:19

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Söke Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutan Yardımcısı olan eski kurmay albay Erol Akman, 15 Temmuzda şoförüne söylediği Hadi bir darbe yapalım, sen daha önce hiç darbe yaptın mı? sözlerini mahkemede inkar etti.

Hain darbe girişiminin ardından bağımsız mahkemeler önünde hesap sorulan terör örgütü üyeleri, yargılama aşamasında örgütün yönlendirmesiyle inkar taktiği uygulamaya devam ediyor.

İnkar politikasını uygulayan darbeci askerlerden biri de Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Anayasal düzenitadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Erol Akman.

İddianamede, Akmanın 12 Temmuz 2016da saat 22.30 civarında karargah içindeki kameriyede firari sanık eski Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakırla yaptığı toplantıda cep telefonlarının ayrı bir yerde muhafaza edilmesinin çok sık görülen bir davranış olmadığına vurgu yapıldı.

Emrindeki birliğin darbe girişimine destek amacıyla Çardak Havalimanına intikal için hareket etmesinin ardından sanıklar Akmanın, eski yarbay Afşin Yapar ve Özbakır ile sürekli telefonla görüştüğü belirtilerek, esas olan güvenli hızda seyire aykırı hızın 90-100 kilometreye kadar çıkarılması talimatı verdiği, Akmanın yanındaki Uzman Çavuş Kenan Bölükbaşına Hadi bir darbe yapalım, sen daha önce hiç darbe yaptın mı? şeklinde sözler söylediği bilgileri yer aldı.

- Deliller darbe girişimine destek verdiğinitaya koydu

Genelkurmay Başkanlığı ve Ege Ordusu Komutanlığınca 15 Temmuz 2016 gecesi ve sonrasında cereyan eden olaylara ilişkin hazırlanan rapor, somut tanık ifadeleri, dijital materyal inceleme tespit tutanağı, HTS analiz inceleme gibi somut deliller, Akmanın darbe girişimine destek vermek adına hareket ettiğinitaya koydu.

Akman, 22 Aralık 2016daki mahkemede yaptığı savunmasında, Sökeden Denizliye 15 Temmuz 2016da geldiğini, saat 22.30da Özbakırın kendisini arayıp eğitim için planlanan intikalin öne alındığını söylediğini, 23.30da da askeri konvoyun Çardak Havalimanına gitmek üzere yola çıktığını iddia etti.

Boğaziçi Köprüsünün kapatılması ve intikalin erkene alınmasının şüphe uyandırıp uyandırmadığı sorulan Akman, Yola çıkarken internetten Boğaziçi Köprüsünün kapatıldığını öğrendim. Bir daha internete bakmadım. Sadece asker olduklarını biliyorum, polis de olabilirdi. Bu nedenle eğitimin öne alındığını sorgulamadım. cevabını verdi.

- Sen hiç darbe yaptın mı? sözlerine şaka yollu söyledim savunması

Çardak Havalimanı yolunda kendisini arayan Özbakırın, Ankarada kalkışma olduğunu, bunu bastırmak için asker gideceğini, bu şehirden de uçak geleceğini söylediğini savunan Akman, şoförü Bölükbaşına yolda söylediği Sen hiç darbe yaptın mı? şeklindeki sözünün hatırlatılması üzerine, Şoföre, Sen hiç darbe yaptın mı? diye sordum. Daha sonra da gidelim darbeye darbe yapalım diye ilave ettim. Bunu şaka yollu söyledim. Ben şoförüme darbe yapalım demedim. Şoförümün intikal içerisinde söylemiş olduğum ifadeyi eksik ve yanlış anladığını düşünüyorum. Eğer darbe yapmak istesem bunu neden sadece Kenana söyleyeyim, diğerlerine de söylerdim. diye beyanda bulundu.

İddia makamının, Yanındaki uzman çavuşa sen hiç darbe yaptın mı, gidelim darbeye darbe yapalım. şeklindeki sözlerinin şaka da olsa söylenmesinin durumun ciddiyeti karşısında ne anlam taşıdığını ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet verip veremeyeceği konusunun sorulması üzerine Akman, Tugay Komutanının söylediği sözler karşısında şuursuzca sarf ettiğim sözler olarak nitelendiriyorum. Darbe yapıldığı konusunda bilgi sahibi değilim. dedi.

- Özbakırın darbeci olabileceğini düşünmedim

Birliğinden daha alt rütbedeki komutanların anormal durum karşısında Ege Ordusu ile İl Jandarma Komutanlığı gibi birim ve görevlilere telefonla ulaşıp bilgi sahibi olmak için çaba sarf etmelerine karşılık kendisinin niçin hiçbir yeri aramadığı sorulan Akman, Arama gereği duymadım. Zira tugay komutanı ile sürekli irtibat halindeydim, onun emirleri doğrultusunda emirleri yaptım. Sürekli yaptığım görevlerin suç olup olmadığına baktım. Suç oluşturmadığı kanaatine vardım. Tugay komutanından (Özbakırı kastederek) hiç şüphelenmedim. Darbeci olabileceğini düşünmedim. diye konuştu.

Darbe teşebbüsünden saat 03.30da haberim oldu. Bu saatten sonra darbe teşebbüsü olduğuna inandım. diye konuşan Akman, tanık ifadelerinde geçen nizamiyede silahlanmaları ve polise direnmeleri şeklinde de bir emrinin olmadığını savundu.

FETÖnün 15 Temmuz darbe girişimine destek için Denizliden Ankaraya gönderilmek istenen askeri personelin sevki ve o gece yaşananlara ilişkin Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep imzalı 50 sayfadan oluşan idari tahkikat raporunda, Akmanın makam aracında Bölükbaşına Sen hiç darbe gördün mü, şimdi yapacağız görürsün. gibi ifadeler kullandığı, komutanım diye hitap ettiği birine de bizim görevimiz Meclis mi? diye sorduğu yönünde tanık beyanları yer aldı.

Raporda, Özbakır, Akman, Yapar ve Demirin birlikte hareket ederek, darbe girişimi faaliyetini aldıkları emir ve talimatlar doğrultusunda önceden planladıkları ve uygulamaya koydukları vurgulandı.

- Mahkeme, Akmanın ifadesine itibar etmedi

Akman, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Anayasal düzenitadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.

Mahkemenin gerekçeli kararında da Akmanın eğitim ve tatbikat planının hazırlanması safhasında hiçbir rolünün olmadığı savunmasının gerçeği yansıtmadığına işaret edilerek, Çardak Havalimanında birlik komutanlarının sosyal medya ve yakınlarından duydukları darbe teşebbüsü nedeniyle kendisinden bilgi istendiğinde, Bu haberlere inanmayın. şeklinde onlara bilgi vermeyerek darbe girişimini gizlemeye çalıştığı kaydedildi.

Tanık ifadeleri ve olayların meydana geliş kronolojisiyle Akmanın savunmasının örtüşmediğine vurgu yapılan gerekçeli kararda, Akmanın olay gecesi yaptığı telefon görüşmeleri sonrasında R.Ç. ya da R.T. harfleriyle kaydedilmiş notlar aldığı, bu konuşmalar sırasında Meclis kelimesini kullandığı, bu haliyle sanığın Eğer Ankaraya uçuş gerçekleşmiş olsaydı TBMMnin bulunduğu yerde darbecileri desteklemek üzere görevlendirildiğinin altı çizildi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber