EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

DEMOKRASİNİN İNFAZI: 27 MAYIS - Adnan Menderesin adının yaşatıldığı kent: Aydın

FERDİ UZUN - 27 Mayıs 1960taki askeri darbenin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderesin adı, memleketi Aydında başta üniversite ve stadyum olmak üzere, okul, mahalle, cadde ve sokak gibi çok mekanda yaşatılıyor

Eklenme:25.05.2019 / 08:23          Güncelleme:25.05.2019 / 08:23

AYDIN (AA) - FERDİ UZUN - 27 Mayıs 1960taki askeri darbenin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderesin adı, memleketi Aydında başta üniversite ve stadyum olmak üzere, okul, mahalle, cadde ve sokak gibi çok mekanda yaşatılıyor.

Çok partili hayata geçilmesinin ardından kurulan Demokrat Partinin 1950-1960 yıllarında Türkiye Cumhuriyetinin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu olan Adnan Menderes, aradan 58 yıl geçse de yaptığı hizmetler ve düzenlemelerle hem memleketi Aydında hem de Türkiyede unutulmuyor.

Darbenin ardından 1961 yılında idam edilen ve Türkiye tarihine demokrasi şehidi olarak geçen Menderesin adı, memleketinin hemen hemen her yerinde çeşitli mekanlara verilerek yaşatılıyor.

Merhum Menderesin adı doğduğu kent Aydında 2 mahalle, 12 bulvar, 6 cadde, 9 sokak, 5 lise, bazı ilkokullar başta olmak üzere kentteki en büyük üniversite ve stadyuma verildi. Yine beton gövde kategorisinde Avrupanın en yüksek barajı olan Çinedeki baraj da onun ismini taşıyor.

- Memleketindeki müzeye de adı verilecek

Koçarlı ilçesinde Menderesin doğduğu köyünün girişinde yapımına başlanan ve 1950-1961 dönemlerini anlatacak müzeye de Menderesin adı verilecek.

AA muhabirine açıklama yapan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Menderesin hatıralarını yaşatmak ve onu yeni nesle anlatmak için müzenin çok değerli ve önemli olduğunu söyledi.

Adnan Menderes gibi kendisini demokrasiye ve ülkesine adamış bir kişinin hatıralarını yaşatmak gerektiğini aktaran Köşger, şunları kaydetti:

Adnan Menderes ismi bu milletin hafızasına altın harflerle kazınmış bir isimdir. Türk demokrasisinin unutamadığı nezaketli, insan sevgisiyle dolu ve milletinin hizmetinde olmak dışında bir amacı olmayan beyefendi bir başvekildir. Milletin hafızasında çok müstesna bir yeri vardır. Adnan Menderes, bu milletin hafızasından hiçbir zaman silinmeyecek, sokaklarda, caddelerde, okullarda, üniversitelerde, her yerde ismi yaşamaya devam edecek ama Adnan Menderese darbe yapanların ismi şua hiç hatırlanmıyor, kendi çocukları bile belki isimlerini anmaktan imtina ediyordur.

- Kınanması ve lanetlenmesi gereken bir hadise

27 Mayıs askeri darbesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acımasız darbesi olduğunu vurgulayan Köşger, şöyle devam etti:

Halkın iradesiyle seçilmiş bir yönetimi, bir cuntanın, bir askeri çetenin görevden uzaklaştırması evrensel hukuk açısından kabul edilebilir bir durum değil. Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bu böyledir. 27 Mayıs darbesi de evrensel hukuk açısından bakıldığında, demokrasi açısından bakıldığında, halkın iradesiyle seçilmiş, halkın memnuniyetinin en üst seviyede devam ettiği bir yönetim biçimi, maalesef birtakım kendi gündemi farklı olan ve kendini her şeyin üzerinden konumlandıran bir kısım odaklar tarafından askeri darbeyle milletin kendilerine ülke savunması için verdiği silahlarla görevden uzaklaştırdıklarını görüyoruz.

Bir daha olmamasını temenni ediyoruz. Maalesef ülkemizde 21. Yüzyılda 27 Mayıs’ın kötü örneğinin devamı olan 15 Temmuzu çok yakın bir tarihte yaşadık. 27 Mayıs, 15 Temmuzun yolunu açan bir darbe olması sebebiyle de kınanması ve lanetlenmesi gereken bir hadise.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber