EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tarihi Kızlarağası Hanı uluslararası festivalde

EFSUN ERBALABAN YILMAZ - Avrupa Festivaller Birliği üyesi Uluslararası İzmir Festivali, sanatseverlerle 33

Eklenme:25.05.2019 / 09:47          Güncelleme:25.05.2019 / 09:47

İZMİR (AA) - EFSUN ERBALABAN YILMAZ - Avrupa Festivaller Birliği üyesi Uluslararası İzmir Festivali, sanatseverlerle 33. buluşmasında, Kızlarağası Hanının tarihi atmosferi ile Klasik Türk Müziği tınılarını dünyaya ulaştıracak.

Festivali düzenleyen İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfının (İKSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası İzmir Festivalinin nitelikli program ve tarihi mekanları kullanması açısından dünyanın önemli sanat etkinlikleri arasında yer aldığı belirtti.

Kültürel mirasların öne çıkarılmasında da festivalin üst düzey çalışmalar yaptığına değinen Sarper, daha önce Kemeraltındaki Abacıoğlu Hanında etkinlikler düzenlendiğine işaret etti.

Sarper, uluslararası düzeyde katılımcıları, izleyicilerle buluşturan festivalde, UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine girmeye aday Kemeraltı Çarşısının tanıtımı konusunda çalışmalar yapacaklarını, bu nedenle çarşıdaki Kızlarağası Hanında bir program gerçekleştireceklerini duyurdu.

Kızlarağasında 12 Haziranda Yeni Yorumlar... adıyla düzenlenecek konserde soprano Oya Ergün, bas Alparslan Mater ve piyano sanatçısı Nihat Demirkolun sanatseverlerle buluşacağına işaret eden Sarper, UNESCO Kültürel Miras Listesine girmeye aday Kemeraltındaki Kızlarağası Hanını Türk müziğine yakışan bir programla bütünleştireceğiz. Bu program, tanıtım anlamında bölgeye önemli ivme kazandıracaktır. dedi.

Sarper, festivalin 33 yıldır çıtayı hep yüksekte tuttuğunu ve bu nedenle uluslararası sanat camiasının da dikkatini çektiğini aktararak, 27 Haziranda Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde (AASSM) İzmirli ve İzmirde Yaşamış Besteciler adıyla bir konser yapılacağını belirtti.

Konserde, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Klasik Türk Müziği korosunun sahne alacağını vurgulayan Sarper, Kendi müziğimizin akademik şekilde uluslararası düzeyde yer almasını sağlayacağız. ifadesini kullandı.

Dünya opera tarihinin en büyük sopranolarından Leyla Gencerin de El Hamrada La Diva Turca adlı film gösterimi ile anılacağını aktaran Sarper, festivalin ünlü Türk sanatçı Gülsin Onay ile açılacağını, kapanışının ise bir başka büyük isim Fazıl Say konserleriyle yapılacağını sözlerine ekledi.

- Şangaydan İtalyadan esintiler de var

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansının katkıları, Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğu, Portekiz Büyükelçiliği, İzmir İtalya Konsolosluğu ve İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen 33. Uluslararası İzmir Festivali etkinlikleri AASSM, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı, Celsus Kütüphanesi, Efes Odeon, Elhamra Sahnesi ve Kemeraltı Kızlarağası Hanında 25 Mayıs ve 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Amsterdamdan Jazz Orchestra of the Concertgebouw Rob Horsting şefliğinde DEÜ Sabancı Kültür Sarayında sahne alacak.

Bizet’in Fransız yazar Merimeenin eserinden yarattığı opera literatürünün en sevilen yapıtlarından Carmen, 30 Mayısta AASSMde Flamenko yorumuyla sahneye gelecek. Günümüzün en iyi Flamenko topluluklarından biri olan De Sangre Y Raza Flamenco Company, Juan Manuel Prietonun koreografisiyle tutkulu aşkın asi kızı Carmeni yorumlayacak.

Portekizde müziğin ressamı olarak tanınan Ana Lains, Aşk ve Tutkunun Müziği: Fado konseriyle 11 Haziranda AASSMde izleyicisiyle buluşacak.

33. Uluslararası İzmir Festivali, izleyicilerini 12 Haziranda Kızlarağası Hanında Nihat Demirkolun 2017de bas Alparslan Mater ile kurduğu Bas Allaturca ve 2018de Soprano Oya Ergün ile birlikte oluşturduğu Soprano Allaturca ile bir araya getirecek.

AASSMde 14 Haziranda bulunacak müzikseverler çağımızın en yetkin piyanistlerinden Yuja Wangı, günümüzün en parlakkestralarından Lüksemburg Filarmoni Orkestrası eşliğinde dinleme fırsatı bulacak.

Adını opera tarihine altın harflerle yazdıran La Diva Turca- Leyla Gencer filminin İzmir galası 17 Haziranda El Hamra Sahnesinde yapılacak.

Festivalin 18 Haziranda Efes Odeondaki konuğu oda müziği topluluğu Boulanger Trio olacak, 25 Haziranda Celsus Kütüphanesindeki konserde en yetenekli genç yıldızlarından soprano Mariasole Mainini, belkanto tenor olarak parlak bir kariyere sahip Nile Senatore ve piyanist Giorgio DAlonzo sahne alacak.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Klasik Türk Müziği Korosu, şefleri Halil İbrahim Yüksel yönetiminde 27 Haziranda AASSM’de yapılacak konserde, İzmir’de doğan ve yaşamının büyük bölümünü İzmirde geçirmiş olan bestecilerin eserlerinden seçilmiş eserler açıklamalı bir konser sunacak.

Kapanış ise 1 Temmuzda AASSMde Şanghay Filarmoni Orkestrası ve Fazıl Say konseri ile olacak.
Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber