EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Pehlivanların kispeti Demirciden

NURULLAH KALAY - Geleneksel spor yağlı güreşin olmazsa olmazı kispetin Ege Bölgesindeki tek üreticisi Murat Kozak, Manisanın Demirci ilçesinde yurdun dört bir yanındaki pehlivanlara elleriyle diktiği kispetleri gönderiyor

Eklenme:03.06.2019 / 09:02          Güncelleme:03.06.2019 / 09:02


MANİSA (AA) - NURULLAH KALAY - Geleneksel spor yağlı güreşin olmazsa olmazı kispetin Ege Bölgesindeki tek üreticisi Murat Kozak, Manisanın Demirci ilçesinde yurdun dört bir yanındaki pehlivanlara elleriyle diktiği kispetleri gönderiyor.

İlçede kardeşi Mehmet Kozak ile 35 yıldır ayakkabıcılık yapan Murat Kozak, 20 yıl önce pehlivanların giysisi kispeti, kendi çabalarıyla dikmeyi öğrendi. Kozak, atölyesindeki ilk denemelerinin ardından yaptığı ilk kispeti ise Demircili başpehlivan Rıfat Dönmeze hediye etti.

Kozakın manda ve dana derisinden kişiye özel yaptığı kispetlerin ünü pehlivanlar arasında yayılınca Türkiyenin dört bir yanındaki pehlivanlara kispet dikmeye başladı.

Gelen siparişlere göre yıldatalama 10 kispet diken Kozak, bir kispet için yaklaşık 3 metre uzunluğunda vidala denilen genellikle çanta ve ayakkabı yapımında kullanılan sepilenmiş dana derisini kullanıyor.

Yaklaşık bin 500 liraya mal ettiği kispetin tamamını eliyle diken Kozak, makineyle kispetin üzerine desen ve işlemeler yapıyor.


- Türkiyede bilinen 3 ustadan biriyim


Murat Kozak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyede bilinen 3 kispet ustasından biri olduğunu söyledi.

Kozak, Benim dışımda bir Çanakkale Bigada bir de Samsunda bir kispet ustası var. Ben Egenin tek kispet ustasıyım. Benden sonra bu mesleği sürdürecek biri yok. Bu nedenle ömrüm yettiği sürece kispet yapımına devam edeceğim. dedi.

Rıfat Dönmez ve Kadir Ergin gibi pek çok pehlivana kispet diktiğini anlatan Kozak, şunları kaydetti:

Edirne, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Uşak ve İstanbul gibi birçok ile kispet diktim, dikmeye de devam ediyorum. Kispet zor bir el işçiliği ister. Sadece üst motiflerinin bir kısmında dikişi makinesi ile desen veriyoruz. En iyi kispet dana derisinden yapılır. Kispet yapımında ilk olarak pehlivanın beden ölçüsünü alırız. Kesimi ve dikimi yaptıktan sonra, görünen yüzüne dikiş makinesi ile desen verdikten sonra, yine el işçiliği ile perçinle pehlivanın ismini kispete yazarız. Sonrasında 2 gün boyunca zeytinyağın içinde bekletiriz. Böylece iyice yumuşar. Tek bir kispetin yapımı 1 hafta sürüyor.

Murat Kozakın kardeşi Mehmet Kozak da ağabeyiyle birlikte dedelerinin mesleği olan ayakkabıcılığı sürdürdüklerini, kispet dikiminde zaman zaman kardeşine yardım ettiğini belirtti.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber