EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Çocukluğunun geçtiği sokağı 74 yıl sonra yeniden gördü

HALİL ŞAHİN - SİNAN DOĞAN - Evlenerek Türkiyeden Arjantine giden ve olanaksızlıklar nedeniyle Türkiyeye gelemeyen Bergama doğumlu 85 yaşındaki Raşel Kazes, en son 11 yaşında gördüğü ilçeyi yıllar sonra ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadı

Eklenme:19.06.2019 / 08:18          Güncelleme:19.06.2019 / 08:18

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - SİNAN DOĞAN - Evlenerek Türkiyeden Arjantine giden ve olanaksızlıklar nedeniyle Türkiyeye gelemeyen Bergama doğumlu 85 yaşındaki Raşel Kazes, en son 11 yaşında gördüğü ilçeyi yıllar sonra ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadı.

Türkiyenin Buenos Aires Büyükelçiliği ve THY iş birliğiyle yaklaşık 1 ay önce Türkiyeye gelen Kazesin hayattaki en büyük isteklerinden biri gerçekleşti.

Bergamaya görmek için 2 hafta önce geldiği İzmirde rahatsızlanan Kazes, akciğerlerde pıhtılaşma, damar tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu gibi nedenlerle iki kez hastaneye kaldırıldı.

Son doktor kontrolüne gittiğinde iyileştiğini öğrenen Kazesin hastane çıkışında ilk işi Bergamaya hareket etmek oldu. Kazesin heyecanına kızı Silvia ve torunu Brian Kazes detak oldu.

Kazesi Bergama Belediyesinde görevli tercüman, arkeolog ve mimardan oluşan bir grup karşıladı. Kazesden edindikleri eski fotoğrafları inceleyen grup, Kazesi Turabey Mahallesine götürdü, ona bazı evler gösterdi.

Evine dair çok az şey hatırlayan Kazes, onlara Kızıl Avlu, mahalleye yakın köprü ve çayı anlattı. Kazes, evinin bulunduğu sokağı buldu ancak yıkıldığı tahmin edilen binayı ise göremedi.

En son 11 yaşında gördüğü sokakta adım atan Kazes, tarihi Kızıl Avluyu ve çocukken üzerinden geçtiği köprüyü seyretti. Ağır adımlarla yürüdüğü yollarda çocukluğuna dönen, o yaşlarda o sokaktaki hatıraları bir bir gözünün önünden geçen Kazes, duygu dolu anlar yaşadı.

- Aklımda hep buraya gelmek vardı

Raşel Kazes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahatsızlığı nedeniyle Bergama ziyaretinin geciktiğini ancak doğduğu evi görmeden İzmirden ayrılmak istemediği için Arjantin dönüşünü erteleyerek iyileşmeyi beklediğini söyledi.

Kendisinin ve babasının ailesinin Bergamada doğduğunu aktaran Kazes, şöyle devam etti:

Aklımda hep buraya gelmek vardı. Şimdi çok sevinçliyim, heyecanlıyım. Küçükken yürüdüğüm sokakta köprü ve Kızıl Avluyu görürdüm. O zaman bu kadar ev yoktu. 3 yaşındayken ayrıldım Bergamadan, son olarak 11 yaşında, babamla bir düğün için geldim, bir hafta kadar kaldım.

Kazes, tekrar Bergamada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Elbet bir gün gelecektim. Kocamla gelecektik. Onunla Geliboluya, Bergamaya gelecektik ama hastalandı ve öldü. diye konuştu.

Kendisinin Bergamada olmasını sağlayanlara teşekkür eden Kazes, daha sonra ilçedeki tarihi yerleri gezdi.

Kazes, ziyaretinin sonunda bir çınar ağacı altında Türk kahvesi içerek, Bergamalılarla sohbet etti. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu da Kazesin yanına gelerek bir süre görüştü.

Belediye Başkanı Koştu, Kazese Bergamanın yöresel ürünlerini hediye etti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber