EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

KOBİlerin sorunları KOBİ Hastanesi ile çözülecek

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve uluslararası oda ile ulusal ve yereltakları tarafından hazırlanan KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi düzenlenen tanıtım toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı

Eklenme:20.06.2019 / 12:09          Güncelleme:20.06.2019 / 12:09

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve uluslararası oda ile ulusal ve yereltakları tarafından hazırlanan KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi düzenlenen tanıtım toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Termal bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, hem Avrupada hem Türkiyede işletmelerin yüzde 99’undan fazlasını KOBİ’ler oluşturduğunu belirtti.

KOBİler aynı zamanda istihdamın yüzde 90’ından fazlasını ve ihracatın ise yaklaşık yüzde 60’ını üstlendiğini dile getiren Sertser, Bu rakamlar, KOBİ’lerin Avrupa ve Türkiye ekonomisindeki rolünü açıkça göstermektedir; diğer yandan ekonomide bu denli öneme sahip olan KOBİ’lerin elbette birtakım sorunları bulunmakta. dedi.

Bu sorunların başında öz kaynak yetersizliği ve kredi teminindeki güçlüklerden oluşan finansal sorunların geldiğini belirten Serteser, şöyle konuştu:

KOBİ Hastanesi Projesi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2018 yılında başlatılan ATSO KOBİ Akademisi projesinin devamı niteliğini taşıyor. KOBİ Hastanesi projesi çerçevesinde KOBİ’lere ön danışmanlık yapılacak, hastalık olarak tanımlanabilecek aksaklıklar tespit edilecek; bu doğrultuda eğitimler düzenlenecek.

- 2018 yılı verilerine göre ihracatımızın yarısı AB’ye yapılmıştır

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmine bakıldığında ekonomik ilişkilerin iyi bir durumda olduğunu ifade eden Serteser, şunları söyledi:

Ticaret Bakanlığının verilerine göre Türkiye-AB ticaret hacmi 2018 yılında 165 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve AB, ülkemizin en önemli ticarettağı olmayı sürdürmüştür. 2018 yılı verilerine göre ihracatımızın yarısı AB’ye yapılmıştır. Bizim 84 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık, AB’den ithalatımız 81 milyar dolar olmuştur. AB, 2018 yılında 84 milyar dolar ile ihracatımızdan yüzde 50anında pay almakta olup toplam ihracatımızda ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca AB ülkemizin ihracatında olduğu gibi ithalatında da ilk sırada yer almaktadır. 2018 yılı rakamlarına göre; Türkiye 223 milyar dolarlık toplam mal ithalatının 81 milyar dolarlık kısmını AB’den gerçekleştirmiştir.

Serteser’in ardından bir sunum yapan Afyonkarahisar TSO Genel Sekreteri Ali Şenol ise projenin 183 bin 394 avro bütçeye sahip olduğunu, projenin yabancıtaklarının ise Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odası, Litvanya’dan Siauliai Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan’dan Varna Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu aktardı.

Şenol, projeye ulusal olarak Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, yerel olarak da Afyonkarahisar Ticaret Borsası’nıntak olduğunu belirtti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber