EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

YEKDEM için uzatma ışığı yakıldı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizmasının (YEKDEM) 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı

Eklenme:20.06.2019 / 12:26          Güncelleme:20.06.2019 / 12:26

İZMİR (AA) - Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizmasının (YEKDEM) 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı. Bu sevindirici ama bu kararın bir an önce alınması lazım. dedi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Çetin Ali Dönmez ve Fatih Kacırın katılımıyla ve İzmir Rüzgarı başlığıyla düzenlenen Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısının açılışında konuşan Yıldırım, Türkiyenin rüzgarda kurulu gücünün 7 bin 400 megavat gibi çok ciddi seviyeye geldiğini, ülke olarak öğrenme aşamasını tamamladıklarını, artık ikinci fazda büyüme aşamasına geçilmesi gerektiğini belirtti.

Geçen yıl devreye alınan kurulu gücün 490 megavatta kaldığını, bu rakamın 2015de bin 500 megavat seviyesinde olduğuna dikkati çeken Yıldırım, 2011den sonra yatırımların bir çan eğrisi çizdiğini gördüklerini ifade etti.

Sektördeki büyümenin neden sürekli hale gelmediğinin tespiti için ilgili bakanlıkların katılımıyla bir toplantı düzenlemek istediklerini anlatan Yıldırım, Biz rüzgar sektöründe Türkiyede kırmızı bayrak kaldırma gerekliliğini görüyoruz. Bu farkındalığı yaratmalıyız. Aksi taktirde el birliğiyle kurduğumuz sektörün yavaş yavaş önemini yitirmeye doğru gittiğini görüyoruz. diye konuştu.

Sektöre yönelik bir takım önlemlerin alınarak 2023 için konan 20 bin megavat kurulu güç hedefinin revize edilmesine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Yıldırım, artık 2030 gibi daha ileri tarihli hedeflerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

- Belirsizliktadan kalkmalı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizmasının (YEKDEM) 2020 Aralıkta son bulacağını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

Garantili fiyat dönemi 2022 aralık ayında son buluyor. O tarihten sonra devreye girecek santraller artık serbest piyasaya satacak. Yani garantili fiyat olmayacak. Bu da proje finansmanını ciddi sıkıntıya uğratıyor. Enerji Bakanlığı ile çok sık görüşüyoruz. En son görüşmemizde YEKDEM mekanizmasının 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı. Bu sevindirici ama bu kararın bir an önce alınması lazım. 2020 Aralık artık yakınlaşıyor. Bu belirsizliğintadan kaldırılması, projelerin devreye girmesi için önemli.

Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yatırımlara destek verirken Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da imalatçıyı desteklemesi gerektiğinin altını çizerek Rüzgar tribünü kanadı değil tüm alt bileşenlerinin de ithalatı yerine yerli imalatının desteklenmesi lazım. Bu konuda Sanayi, Ekonomi ve Enerji bakanlıklarını bir araya getirerek çalıştay düzenlemek için biz hazırız. dedi.

- İzmir rüzgar endüstrisinin merkezi olmalı

YEKA ihalelerinin ikincisinin tamamlandığını, iki büyük firmanın 500er megavatlık ihaleyi aldıklarını belirten Yıldırım, Umuyoruz ki en kısa sürede kimsenin burnu kanamadan bu ihaleler hayata geçer. ifadelerini kullandı.

Türkiyedeki santrallerin yüzde 40ının Egede bulunduğunu, İzmirin 43 santral ve bin 450 megavatla ülkenin en büyük kurulu gücüne sahip olduğuna işaret eden Yıldırım, kentte bu sektörde 4 bin kişinin istihdam edildiğini anlattı.

İzmirin rüzgar endüstrisinin merkezi olması gerektiğine inandıklarını belirten Hakan Yıldırım, Kentte saç ayakları oturmuş durumda. Artık Türkiye rüzgarda bir pazar olmaktan endüstri olmaya çoktan geçmiş durumda. İzmir bunun için mükemmel bir lokasyon. 2020de Türkiye Rüzgar Enerjisi Konferansını İzmirde yapma konusunda görüşmelere başladık. diye konuştu.

- İzmir için öncelikli alanlar

İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz da 18 mali destek programı, 7 güdümlü proje, 3 fizibilite desteği kapsamında 647 projeye 530 milyon lira kaynak tahsis ettiklerini, bu projelerin toplam bütçesinin 914 milyon liraya ulaştığını aktararak, 13 yılda Invest in İzmir kurumsal kimliğiyle 3 binin üzerinde firmayla görüşerek 65 yabancı yatırımın hayata geçmesi için çalıştıklarını, 372 milyon avroluk yatırımın yapılmasına aracılık ettiklerini bildirdi.

Yenilenebilir Enerji ve Bilgi İletişim Teknolojisi alanlarını İzmir için öncelikli gelişme alanı olarak belirlediklerini, 2012 yılında yenilenebilir enerjiye ilk mali desteği veren kurumlar arasında yer aldıklarını aktaran Yavuz, 2015den bu yana da enerji, teknoloji ve ekipman yatırımlarının artırılmasını da hedeflediklerini kaydetti.

Toplantıda TPI Kompozit, Enercon Türkiye, CS Wind, Ateş Çelik, Tibet Makina, XGEN Energy firma temsilcileri, yatırımlarıyla ilgili sunumlar yaptı.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber