EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

İzmir, Manisa ve Denizlide, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi

Eklenme:15.07.2019 / 12:23          Güncelleme:15.07.2019 / 12:23

İZMİR (AA) - İzmir, Manisa ve Denizlide, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

İzmir Demokrasi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler, ellerinde Türk bayraklarıyla Gündoğdu Meydanında bir araya geldi. Gruptakiler, buradan Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Rektör Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, burada Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

Tunçsiper, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016 gecesi, milleti, demokrasiyi, cumhuriyeti yok etmek isteyen vatan hainlerinin harekete geçtiğini, kanlı bir darbe girişiminde bulunduğunu söyledi.

Türk milletinin o gece kararlılığı ve duruşuyla tarih yazdığını belirten Tunçsiper, şunları kaydetti:

Yüce millet adeta ikinci kurtuluş mücadelemize imza atmıştır. 15 Temmuzda yaşanan ülkemize yönelik hain girişim ilk değildir. Bu ihanetin değişik türlerini tarihin çeşitli dönemlerinde hep yaşadık. Çok sayıda vatan evladımız yaralandı ve şehit oldu. Bilek gücüyle, topla tüfekle yapamadıklarını hainler vasıtasıyla da başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Millet olarak bir oldukça, diri oldukça, beraber oldukça tüm çabaları boşa çıkmaya devam edecek.

Tunçsiper, üniversitelerinin hain darbe girişiminden sonra kurulduğunu, adeta milli birlik ve demokrasiye inancın anıtı gibi yükselmeye devam ettiğini dile getirdi.

Buradaki törenin ardından öğretim üyeleri ve öğrenciler, Narlıdere ilçesindeki Şehitlik Anıtını ziyaret etti.

- Manisa

Manisa Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törende, Kuran-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi. Vatandaşlar ve protokol üyeleri, daha sonra şehitliklere karanfil bıraktı.

Buradaki programın ardından, Fatih Sergi Salonunda AA muhabirlerinin 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı.

Vali Ahmet Deniz, anı defterini imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, Bizler, birlik ve beraberliğimize, demokrasiye sahip çıktığımız sürece, üzerimize yapılan saldırılar asla ve asla başarılı olmayacak. diye konuştu.

Şehitler için Hatuniye Camisinde Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

- Denizli

Denizlide, Asri Mezarlıktaki şehitlik ziyaret edildi.

Vali Hasan Karahan ve protokol üyeleri, Kuran-ı Kerim okunup dua edilmesinin ardından mezarlara karanfil bıraktı, şehit yakınlarına baş sağlığı diledi.

Osmaniyede askerlik görevini yaparken 1999da şehit düşen Süleyman Acarın annesi Ayşe Acar, Vatan sağ olsun. Rabbim vatanımızı, memleketimizi, milletimizi korusun. dedi.

Protokol üyeleri, daha sonra polis şehitliğini ziyaret etti.

Denizli Büyükşehir Belediyesince de 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanında fotoğraf sergisi düzenlendi.

Vali Karahan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukluklarında büyüklerinden Çanakkale ve İstiklal savaşları hatıralarını duyduklarını, kendilerinin de torunlarına anlatacakları 15 Temmuz destanı olduğunu söyledi.

Şehitleri minnetleıklarını belirten Karahan, şunları kaydetti:

Yedi düvelin bir şekilde dahil olduğu işgal girişimi ve Türkiyeyi parçalama harekatı, o gün milletin göğsünde parçalandı. Darbenin ilk saatlerinden itibaren Denizli halkı da büyük bir kahramanlık örneği göstermiş, darbeye karşı durmuştur. Komando birliklerinin Ankaraya sevkine engel olarak daha büyük felaketlerle sonuçlanabilecek birtakım girişimleri engelledi, büyük bir kahramanlık gösterdi. Denizli halkına ayrıca teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da Çok şükür o karanlık gecenin sabahı aydınlık oldu. Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sıhhat diliyorum. dedi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber