EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Çeşmede Göçmen ve Mülteci Yaz Okulu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Türkiyede ilk defa Çeşmede 4 gün sürecek olan Göçmen ve Mülteci Yaz Okulu açıldı

Eklenme:15.07.2019 / 14:47          Güncelleme:15.07.2019 / 14:47

İZMİR (AA) - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Türkiyede ilk defa Çeşmede 4 gün sürecek olan Göçmen ve Mülteci Yaz Okulu açıldı.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaz okulunun açılışı dolayısıyla bir otelde düzenlenen toplantıya, 20 Avrupa ülkesi, Kuzey ve Güney Amerikanın yanı sıra Asya ile Afrikadan uzmanlar, akademisyenler katıldı.

DSÖ Göç ve Sağlık Programı Koordinatörü Santino Severoni, Göçmen ve Mülteci Yaz Okulunun, sağlık sistemlerinin göç olgusuna yanıtındaki tecrübelerin ve en iyi uygulamaların paylaşılması için bir platform teşkil ettiğini kaydetti.

Yaz okulunun 3. kez düzenlendiğini vurgulayan Severoni, DSÖ olarak Türkiyeyi seçtik. Çünkü Türkiyenin deneyimini görmek ve bundan faydalanabilmeyi düşündük. Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ödül almış kampları var ve biz bu deneyimlerden faydalanmak istiyoruz. ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara da dünyada nerede mazlum bir millet varsa Türkiyenin yardıma koştuğunu, ülkede 4,5 milyon mültecinin bulunduğunu ifade etti.

Bu kapsamda milyonlarca insanın tedavi edildiğini, yüz binlerce ameliyatın gerçekleştirildiğini belirten Kara, şunları kaydetti:

Binlerce bebek dünyaya geldi. Tüm bunlar bu milletin gönlünün genişliğindendir. Mülteci ve Göçmen Sağlığı Yaz Okulu sayesinde ve daha önceki okulların da katkısıyla ülkesinden, evinden uzaklaşmak zorunda kalan insanlara fayda sağlamayı ve bu durumun önüne geçmeyi hedefliyoruz.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop ise kent genelinde 7 Göçmen Sağlığı Merkezinde 34 birimle göçmenlere yönelik sağlık hizmetlerinin sürdürüldüğünü, 2018 yılında İzmir’de kamu hastanelerinde 273 bin 597 Suriyelinin muayene edildiğini, bunlardan 20 bin 611in yatarak tedavi gördüğünü 4 bin 791 Suriyeli kadının ise doğum yaptığını kaydetti.

19 Temmuz Cuma gününe kadar sürecek yaz okulu kapsamında panel, çalıştay ve saha ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber