EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kuruluşun beşiğinde ilk ders: Hayme Ana

Kütahyanın Domaniç ilçesinde bir grup öğrenci, İlk Dersimizi Hayme Anada İşliyoruz etkinliği kapsamında, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin babaannesi Hayme Ananın türbesini ziyaret etti

Eklenme:11.09.2019 / 09:24          Güncelleme:11.09.2019 / 09:24

KÜTAHYA (AA) - Kütahyanın Domaniç ilçesinde bir grup öğrenci, İlk Dersimizi Hayme Anada İşliyoruz etkinliği kapsamında, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin babaannesi Hayme Ananın türbesini ziyaret etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğününganizasyonuyla Çarşamba köyündeki Hayme Ana Türbesine götürülen öğrencilere Devlet Ana anlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şentürk, bu yıl 6ncısı düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Hayme Ananın Türkiye tarihi için önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Çocukların gelecekte ülkeyi daha güçlü yarınlara taşıyacağını vurgulayan Şentürk, Bu yüzden hem kendinize, hem ailenize hem de milletimize karşı sorumluluklarınızı aşkla yerine getirmeniz sizden tek beklentimiz. İşte bu yüzden 600 yıllık imparatorluğun temellerinin atıldığı, filizlenip boy verdiği bu topraklarda temeli atan Osman Gazinin ninesinin mezarının yanı başındayız. Mustafa Kemal Atatürkün Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez sözünde olduğu gibi sizlerin geleceğinize yön vermeniz, değerlerimize sahip çıkmak için buradayız. dedi.

Daha sonra Çamlıca Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Furkan Aydın Alp, öğrencilere Hayme Ananın yaşamıyla ilgili bilgiler verdi.

Devlet Ananın adını taşıyan caminin imamı Mustafa Güneşin Kuran-ı Kerim okuduğu ve dua ettiği etkinliğin sonunda öğrencilere ikramlarda bulunuldu.

- Hayme Ana

Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyuna mensup bir Türkmen kızı olan Hayme Ana, Osmanlı obasının Söğüt ve Domaniçe yerleşmesiyle 1250li yıllarda devlet idaresini eline alması ve devletin kuruluşunda oynadığı hayati rol dolayısıyla Devlet Ana olarak da anılıyor.

Eşi Gündüz Alpin (Süleyman Şah) Fırat Nehrini geçerken boğulmasının ardından aşiretini yöneten Hayme Ana, daha sonra bu görevi oğlu Ertuğrul Gaziye devretti.

Hayme Ananın, 1280li yıllarda kışlağa dönüş sırasında, muhtemelen eylül ayında vefat etmesinin ardından naaşı, oğlu Ertuğrul Gazi tarafından Çarşamba köyünde her yıl çadır kurdurduğu tepeye defnedildi.

Sultan 2nci Abdülhamid devrinde Çarşambalı bir köylü, evinde sakladığı dedesinden kalma deri üzerine yazılmış vesikayı köye gelen birisine okuttu. Bu vesikanın Hayme Anaya ait olduğutaya çıktı. Görevli, İstanbula giderek Yıldız Sarayında 2nci Abdülhamide bu vesikayı ulaştırdı. Belgeyi inceletip Çarşamba köyüne heyet gönderen 2nci Abdülhamid, büyük ninesi Hayme Ananın kabrini buldurarak 1892de üzerine türbe ve külliye inşa ettirdi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber