EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Vodafonedan Adanada güneş enerjisi yatırımı

Vodafone, Adanada güneş enerjisiyle yılda 768 bin kilovatsaat elektrik üretecek

Eklenme:11.09.2019 / 09:37          Güncelleme:11.09.2019 / 09:37

İSTANBUL (AA) - Vodafone, Adanada güneş enerjisiyle yılda 768 bin kilovatsaat elektrik üretecek.

Vodafonedan yapılan açıklamaya göre, tüm dünyada 2025 yılına kadar iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltmayı ve kullandığı elektriğin yüzde 100ünü yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefleyen Vodafone, yenilenebilir enerji kullanımını artırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi.

Vodafone, faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkiyi en aza indirme hedefiyle çekim noktası sahaları ve teknoloji merkezlerine güneş enerjisi sistemleri yatırımları yaparak kullandığı yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmayı planlıyor. Bu doğrultuda Vodafone, Türkiyede de önemli bir adım atarak, ülke genelindeki 5 büyük bulut teknoloji merkezinden biri olan Adana Bulut Teknoloji Merkezinde çatı tipi güneş enerji sistemi yatırımını hayata geçirdi.


- Elektrik ihtiyacının yüzde 20si güneş enerjisinden sağlanacak


Vodafone Adana Bulut Teknoloji Merkezi Güneş Enerjisi Santralinde öz tüketim amacıyla yıllıktalama 768 bin kilovatsaat elektrik enerjisi üretilmesi, 10 yıllık toplam üretimin ise 7,4 milyon kilovatsaate ulaşması hedefleniyor. Toplamda yaklaşık 4 milyon TLye ulaşması beklenen yatırım tamamlandığında, Adana Bulut Teknoloji Merkezinin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 20si güneş enerjisiyle karşılanacak.

Gölgeleme, kablolama, ısı gibi nedenlerle oluşan kayıpların en düşük seviyeye indirildiği ve yüksek verimli panellerin kullanıldığı proje, Türkiyede doğrudan bir veri merkezini enerjilendiren en büyük kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Vodafoneun Yeşil Veri Merkezi stratejisini de destekleyen proje, yılda 389 ton karbondioksit azaltımı ile şirketin karbon ayak izi azaltımı hedefine de katkı sağlayacak.


- Vodafone olarak, benzeri inisiyatiflere öncülük etmeyi sürdüreceğiz


Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan, Vodafoneda 3 temel odak alanından birinin çevre olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Sürdürülebilir bir çevrenin, toplum ve gelecek nesiller açısından kritik önem taşıdığına inanıyoruz. Amaç odaklı bir şirket olma hedefimiz doğrultusunda 2025 yılına kadar Vodafone Türkiyenin toplam sera gazı salınımını yüzde 50 azaltmayı ve enerji ihtiyacımızın yüzde 100ünü yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz. Adana Bulut Teknoloji Merkezinde başlattığımız güneş enerjisi projesi, merkezin enerji ihtiyacının yüzde 20sini karşılayacak ve 389 ton karbondioksit azaltımı sağlayacak. Bu yenilikçi projeyi hayata geçirmekten heyecan duyuyoruz. Vodafone olarak, benzeri inisiyatiflere öncülük etmeyi sürdüreceğiz.


- BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı


Vodafone, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sera gazı salım değerleri ile ilgili koyduğu hedeflerle Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sorumlu Tüketim ve Üretim ile İklim Eylemi hedeflerine de katkı sağlıyor. Ayrıca, sunduğu çözümlerle Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları hedefine de katkı veriyor.

Vodafone Türkiye, yeni teknolojiler, IoT ve akıllı uygulamalar ile daha sürdürülebilir bir gelecek için araçlar geliştirirken, sadece kendi operasyonlarından kaynaklı çevresel etkileri takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda yenilikçi uygulamalar ile müşterilerinin çevresel performanslarını iyileştirmelerine de destek oluyor.


- Mobil veri trafiği, son 5 yılda 18 kat arttı


Araştırmalara göre, dünya genelinde mobil veri trafiği, son 5 yılda 18 kat arttı. 2020 itibarıyla mobil veri trafiğinin 2005te dünya çapında internette bulunan toplam verinin 15 katı olacağı öngörülüyor. Bunun sonucunda telekomünikasyon, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinin 2030 itibarıyla küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 2sinden sorumlu olacağı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerinin günlük hayatın her alanına yayılmasıyla daha az enerji ve yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerleri sağlanacak. Böylece bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün, toplam global sera gazı emisyonlarında 2030 itibarıyla yüzde 20lik bir düşüş sağlayabileceği öngörülüyor.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber