EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiyenin en büyük ara buluculuk merkezi açıldı

Ara bulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan Türkiyenin en büyük ara buluculuk merkezi Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (TAM) Çözüm Merkezi Kağıthanede açıldı

Eklenme:11.09.2019 / 10:05          Güncelleme:11.09.2019 / 10:05

İSTANBUL (AA) - Ara bulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan Türkiyenin en büyük ara buluculuk merkezi Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (TAM) Çözüm Merkezi Kağıthanede açıldı.

Yeni nesil paylaşımlı ofistamında ara bulucularla tarafları buluşturacak merkezde, ofis, sanal ofis ve toplantı salonu kiralama hizmetleriyle eğitim ve seminerler verilecek.

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, TAM Çözüm Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çağlayan Adliyesine 2 kilometre mesafede, bin 600 metrekarelik alanda devreye aldıkları TAM Çözüm Merkezinin, ara buluculara konforlu, ekonomik ve güvenli görüşme odaları ile ofisler sunacağını, aynı zamanda değerleme, tahkim, tapu, eğitim-araştırma, müzayede gibi destek hizmetleri de vereceğini anlattı.

Sarıbay, Türkiyede aileler vetaklar arasında mal paylaşımı ile ilgili çok sayıda sorun yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

Mirasın paylaşılamaması, boşanma sonrası malın mülkün paylaşılamaması,taklık sonrası paylaşım sorunları ve nihayetinde bankaların borçlunun borcundan dolayı malı paraya çevirme süreçlerinde ne kadar sıkıntıların yaşandığını hepimiz biliyoruz. Bunların başında hırgür olan aile bireyleri, mirasçılar, 3-5 senenin sonunda düşman haline geliyor ve bu süreçte mal murdar oluyor. Para kazanılamıyor ya da boşanan aile bireyleri, birbirlerini son derece hırpalıyor ve sonuçta paylaşacak mal kalmıyor. Bankaların borçlunun borcunu ödememe sürecinde de benzeri sıkıntılar çıkıyor. Mal murdar oluyor.

Biz dedik ki 34 yıllık birikimimizle bu sorunun çözümüne ne katkı sağlayabiliriz? Bir konu yanlış anlaşılmasın. Biz asla ara buluculuk yapmıyoruz. Biz ara bulucularatam sağlıyoruz. Ara bulucu tarafları konuşturarak anlaşıldığında altına atılan imzalar ile bu, mahkemenin verdiği karar yerine geçiyor. Bu çok önemli bir şey... Biz de bu önemli çağdaş çözüme, bu kurumlara mekansal destek sağlayalım dedik.


- Gayrimenkul, TURYAP tarafından açık artırma yoluyla satılacak


Azmi Sarıbay, yasal sistem içinde, mal paylaşımının yargıda çok uzun yıllar karara bağlanamadığını belirterek, ara buluculuk çözümünün önemine işaret etti.

Sarıbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Gördük ki bilirkişilik müessesesi çok zaman kaybettiriyor. Birinci bilirkişi raporu, ardından itiraz... Sonra 2. rapor ve itiraz... Derken 3. bilirkişi raporu... Aşağı yukarı 1,5 yıl kayboluyor. Biz diyoruz ki, 9 günde tamamlıyoruz bunu... 9 gün içinde 3 tane nitelikli değerleme şirketine rapor hazırlatıyoruz. Yani 9 gün... Devlet düzeninde 1,5 yıl. Sonra diyoruz ki bu ara bulucu tarafları barıştırarak, anlaşmalarını sağladığımız zaman altına imza atılan o belge, Yargıtay sürecini de tamamlamış bir mahkeme hükmü yerine geçiyor. Böylece tarafları anlaşmaya vardırdıktan sonra hızlı bir şekilde diyoruz ki o gayrimenkul de TURYAP müzayede şirketi tarafından açık artırma yoluyla satılacak.

TURYAP olarak 2001den bu yana kendimizi çok geliştirdik. Hem online hem de salonda müzayedede oldukça iyi bir noktadayız. Herkes müzayedelerimizi cep telefonundan izleyebilecek hale geldi.


- Bir bakıyorsunuz ki paylaşılacak para kalmamış


TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sarıbay, mevcut durumda yargı sürecine taşınarak satılan ihtilaflı bir gayrimenkulün, eder fiyatının yaklaşık yüzde 50sine satıldığını bildirdi. Bu tutarın bir kısmının da tahsilat harcı, damga vergisi, tellaliye bedeli gibi çeşitli başlıklarla vergilere gittiğini anlatan Sarıbay, daha sonra avukatların bu paradan hizmet bedelleri tahsil etmesiyle mal sahiplerine çok küçük rakamların kaldığını söyledi.

Sarıbay, şunları kaydetti:

Yargı süreci bittikten sonra bir bakıyorsunuz ki mal murdar olmuş, sahipsiz kalmış. Paylaşılacak para kalmamış, kırgınlar düşman olmuş. Borçlananlar, birbirlerinin her şeyini maaleseftaya dökmüşler, rezil olmuşlar. Ortaklar birbirlerini yemişler, banka alacağını alamamış, borçlu borcunu ödeyememiş. Bu modelde süre 3 sene, 5 sene... Bizde 90 gün... Devlet yüzde 50sine satıyor, bizde tüm yaptığımız müzayedelerde yüzde 40 artıyor. Yani 100se bizde 140a satılıyor. Bizde maliyet yüzde 3 sadece. Devlette yüzde 30-40... Bizde hızlı, gizli.

Sarıbay, TAM Çözüm Merkezinin ilkini İstanbulda açtıklarını belirterek, yakında bunu Türkiye genelinde yaygınlaştıracaklarını ifade etti.

TAM Çözüm Merkezi İcra Kurulu Üyesi Pınar Massena da TAM Çözüm Merkezini; bin 600 metrekare alanda, 16 toplantı salonu ve hazır ofis, 3 eğitim salonu, bir seminer salonu, 10 adet hazır ofis ile 70 kişilik açık alanlar olmak üzere toplam 300 kişiye hizmet verecek bir merkez olarak kurduklarını anlattı.


- Ara buluculuk eğitimi de verilecek


Verilen bilgiye göre, alanda hizmet veren hukukçuların en büyük ihtiyacı olan toplantı odaları, eş zamanlı kullanıma uygun olarak tahsis edilecek.

TAM Çözüm Merkezi; ara bulucu olmak isteyenler için eğitimler de verecek. En az 5 yıllık kıdeme sahip hukukçular, aldıkları eğitimden sonra girdikleri sınavı başarıyla geçmeleri halinde ara bulucu olabilecek. Ayrıca, mevcut ara buluculara ihtisas seminerleri verilecek.

Ara bulucu olarak görev yapan hukukçuların ihtiyaçlarına göre tasarlanan ofislerde güvenlik, kayıt, sekretarya, ofis ve bilgi teknolojileri hizmetleri, karşılama, ikram, posta adresi, kurye/posta teslimi ve ulaştırılması, otopark, seminer, konferans gibi hizmetler de sunulacak.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber